Tiramisu nebo pomerančový džus? Pozor, za volant nepatří

Věda a technika
19. 7. 2018 05:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Všichni řidiči, kteří si rádi před jízdou dopřejí nějaký ten dezert či jinou lahůdku obsahující alkohol, by měli nyní zpozornět. Vědci zjistili, že například porce oblíbeného italského tiramisu obsahuje takové množství ovocného likéru Amaretto, že by řidič nemusel projít dechovou zkouškou. Informaci uvedl server dailymail.co.uk.

Slovní hříčka ukrytá v názvu tiramisu už napovídá, že vás dezert doslova nabudí. Slovo tiramisu vzniklo spojením "tirami su", což znamená "vytáhni mě", ve volném překladu "rozvesel mě". Oblíbený dezert ze smetanového sýru mascarpone totiž obsahuje dvě až tři polévkové lžíce italského likéru Amaretto s 25 procenty alkoholu. V případě jízdy autem bezprostředně po konzumaci takové pochoutky by tedy mohl nastat problém. Množství alkoholu by se mohlo projevit při dechové zkoušce na alkohol testeru. 

Na pomyslný seznam jídel nevhodných před jízdou autem zařadil britský server také dezerty obsahující kávový likér Baileys nebo řadu omáček. Například celá lahvička oblíbené omáčky Jack Daniels ke grilovanému masu obsahuje tolik alkoholu, že by řidič po jejím požití pravděpodobně na českých silnicích nesplnil toleranci, tedy nulu.

Alkoholové kvašení

Určité množství alkoholu obsahuje také pomerančový džus. Během fermentace neboli kvašení vzniká v pomerančovém džusu alkohol. Člověk by ho ale musel vypít téměř celý litr najednou, aby to alkohol tester zachytil.

"Chtěli jsme upozornit na hotová jídla či potraviny, které mohou obsahovat alkohol, aniž by to spotřebitel vůbec tušil. Je nám jasné, že není pravděpodobné, že řidič před jízdou najednou vypije celou lahvičku ostré omáčky. Litr džusu už ale není takový problém, to zvládne každý," vysvětluje Ronnie Lawson-Jonesová ze společnosti All Car Leasing.

Autor: -jan- Foto: , pixabay.com/mandarinMD

Další čtení

Červen v PS Plus nabídne hororovou směnu, roboty zkázy i návrat kyberpunkové legendy

Věda a technika
11. 6. 2025
Robotika v podzemí - workshop ČVUT - představení technologií včetně robotů i přímo v akci v podzemní štole Josef na Příbramsku, 11. června 2025, Chotilsko, Nový Knín. Na snímku univerzitní robot pro inspekci a monitoring podzemních staveb, pracovně označený JULBOT (Josef Underground Laboratory Bot). Tato inovativní dálkově řízená robotická platforma je vybavena širokou škálou senzorických systémů, jež jí umožňují komplexně vnímat a analyzovat okolní prostor, včetně detekce a semi-autonomní identifikace různých objektů, jako jsou stavební konstrukce, osoby, případně další struktury nacházející se v podzemních prostorech.

Vědci v Chotilsku představili speciální roboty i digitální model podzemní štoly

Věda a technika
11. 6. 2025

Mafia: Domovina přibližuje děj v nové příběhové ukázce

Věda a technika
10. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ