Tunguzský meteorit byl podle vědců mnohem menší
20.12.2007 15:52
Mohutnou explozi, která v roce 1908 zničila dva tisíce kilometrů čtverečních lesa v Tunguzské oblasti na Sibiři, prý způsobil mnohem menší meteorit, než se odborníci dosud domnívali. Vyplývá to z výsledků počítačových simulací, které vytvořil americký fyzik Mark Boslough v laboratoři Sandia v Novém Mexiku.
Vědec proto varuje, že pro Zemi mohou být značně nebezpečná i menší vesmírná tělesa, která astronomové ještě neumějí zaměřit.
Podle rozsahu škod vědci předpokládali, že meteorit měřil v průměru až 50 metrů a sílu jeho exploze odhadovali na 10 až 20 megatun TNT, tedy tisíckrát silnější než u atomové bomby svržené v roce 1945 na Hirošimu.
Podle simulací, které Boslough vytvořil na supervýkonném počítači (podle serveru space.com třetím nejrychlejším na světě), ale takovou zkázu způsobil meteorit o průměru asi jen 30 metrů a síla jeho exploze nad zemským povrchem byla pouze tři až pět megatun TNT. "Kdyby se taková událost odehrála nad hustě osídlenou oblastí, mohl přijít o život až milion lidí," přiblížil ničivou sílu "návštěvníka z vesmíru".
Dosavadní nadhodnocení velikosti a síly úderu takzvaného Tunguzského meteoritu podle něj vycházelo z úvahy, že explodoval v jednom místě v atmosféře, podobně jako atomová bomba. Simulace ale odhalily, že se z padajícího kosmického tělesa, vystaveného vysokému tření a extrémním teplotám, po výbuchu uvolnilo několik menších kusů, které mířily dál obrovskou rychlostí k zemskému povrchu. K němu se údajně přiblížily jen do vzdálenosti pěti kilometrů, žár a tlaková vlna, kterou vyvolaly, však v oblasti u sibiřské řeky Podkamennaja Tunguska v Krasnojarské oblasti způsobily obrovskou spoušť.
Tu podle autora studie, kterou zveřejní příští vydání magazínu International Journal of Impact Engineering, znásobil špatný stav stromů v zasaženém regionu. To potvrdili i odborníci na lesnictví. "Nebylo proto potřeba tolik energie k vyvrácení nemocného stromu jako u zdravého," míní americký fyzik.
Pokud se Bosloughovy závěry prokážou, znamenalo by to, že i relativně malé meteority mohou způsobit větší škody, než se dosud předpokládalo. Počet potenciálních časovaných bomb v kosmu by se tak značně zvýšil. Znepokojující podle serveru Spiegel Online je fakt, že mnoho z nich člověk ještě nedokáže zaměřit. Objekty měřící méně než 140 metrů jsou totiž pro astronomy zatím neviditelné.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.