Turista bude v kosmu <span>provádět vědecké</span> experimenty

Věda a technika
29. 9. 2007 10:48
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografieSyn bývalého amerického astronauta Owena Garriotta bude zřejmě následovat svého otce na cestě do vesmíru. Koupil si letenku za 30 milionů dolarů. Richard Garriott, excentrický multimilionář, který už 28 let vyvíjí úspěšné počítačové hry, by měl podle svých webových stránek www.richardinspace.com odstartovat příští rok v říjnu a na mezinárodní vesmírné stanici (ISS) strávit týden.

Bude to poprvé, kdy se potomek amerického astronauta také podívá do vesmíru. V Rusku už synové následovali své otce na oběžnou dráhu Země třikrát a další se připravuje příští rok na jaře.

Nyní šestasedmdesátiletý Owen Garriott strávil v roce 1973 na první americké vesmírné stanici Skylab 59 dní a potom v roce 1983 byl členem posádky raketoplánu Columbia.

"Můj otec byl astronaut a já jsem si jako dítě myslel, že vesmír bude v budoucnu dosažitelný pro všechny," řekl Richard Garriott. "Ale uvědomil jsem si, že podle metod NASA je statisticky nepravděpodobné, že bych se tam dostal, a že když budu chtít letět, musím si to zařídit soukromě."

Richard Garriott zbohatl jako designér a programátor počítačových her a žije v excentrickém domě v texaském Austinu. Jeho futuristické obydlí konstruované podle jeho her Ultima nepostrádá ani observatoř nebo kobku. V říjnu by se měla objevit jeho nejnovější hra Tabula Rasa.

Agentura Space Adventures uvádí, že Garriott, který chce provádět na ISS vědecké experimenty, bude prvním "komerčně aktivním" vesmírným turistou. Například biotechnologická společnost, jejímž spoluzakladatelem je jeho otec, má zájem, aby provedl ve vesmíru experimenty s proteiny.

"Vzhledem k mé profesi je jen přirozené, že Richard se zajímá o vesmír a jeho výzkum. Jsem velmi rád, že se tam podívá a že svůj let věnuje výzkumu," cituje agentura Reuters slova Owena Garriotta.

Společnost nespecifikovala, jakou lodí Garriott poletí do vesmíru. Všechny předešlé lety s vesmírnými turisty, kterých bylo pět, se uskutečnily ruskými loděmi Sojuz.

Cestu jim organizovala Space Adventures, která se specializuje na kosmické lety bohatých klientů a společně s ruskou kosmickou agenturou Roskosmos vysílá turisty na mezinárodní vesmírnou stanici. V průměru každý zaplatil 20 milionů dolarů (390 milionů korun). Na jaře ale prezident agentury řekl, že dolar zeslábl a cena bude nejméně 30 milionů dolarů.

Rusko ale dalo najevo, že chce vyslat do vesmíru také svého prvního turistu. Má jím být čtyřicetiletý podnikatel a poslanec ruského parlamentu Vladimir Gruzděv. Ten by měl letět na ISS koncem příštího roku nebo další rok. Podle neoficiálních ruských zdrojů již podepsal smlouvu a úspěšně absolvoval první sérii potřebných lékařských prohlídek.

Ilustrační foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ