Egyptské úřady se rozhodly vystavit mumii faraona Tutanchamona v jeho hrobce v Údolí králů. Návštěvníci budou mít vůbec poprvé možnost spatřit odhalenou Tutanchamonovu tvář, zbytek těla bude zakrytý plátnem. Přesné datum vystavení mumie, která v současné době spočívá v hrobce v pozlacené rakvi, zatím nebylo stanoveno, předpokládá se však, že k této události dojde před polovinou listopadu.
Šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás oznámil, že mumie bude umístěna v klimatizované skleněné vitríně. "Když vstoupíte do hrobky, spatříte Tutanchamonovu tvář. Je to poprvé v historii, co bude mumie (veřejně) k vidění. Přispěje to k Tutanchamonově magickému kouzlu," řekl.
Podle Haváse v současné době mumii ležící v rakvi ohrožuje vlhkost obsažená v dechu návštěvníků. Havás si proto myslí, že přenesení mumie do skleněné vitríny pomůže i jejím zachování.
Hlava mumie je celkem neporušená, zbytek ostatků je však ve velmi špatném stavu. Dílem se na této skutečnosti podepsala nedokonalá práce balzamovačů, zbytek dovršil svým nešetrným postupem tým britského archeologa Howarda Cartera, který nedotčenou pohřební komoru v roce 1922 objevil.
Havás Tutanchamona popsal jako člověka, který měl velký předkus. Obrázky mumie ukazují tvář s vystouplými lícními kostmi, zčernalou, popraskanou kůží a neporušeným nosem.
Havás uvedl, že mumie by měla být vystavena před polovinou listopadu. V tomto termínu bude v Londýně otevřena Tutanchamonova výstava, kde si návštěvníci budou moci prohlédnout například faraonovu korunu. Slavná zlatá maska, která chránila panovníkovu tvář, však na výstavě nebude, protože na dlouhé cestování ze svého současného místa v Káhirském muzeu je příliš křehká.
Havás také plánuje otevření 16 nádob, které byly v září znovuobjeveny v Tutanchamonově hrobce. Ty zde našel již Carter, avšak v průběhu let se na ně zapomnělo. Očekává se, že nádoby obsahují potraviny, zrno, pivo a víno, tedy věci, o nichž se předpokládalo, že je panovník bude potřebovat v posmrtném životě.
Tutanchamon, který zemřel na počátku dospělosti, vládl v letech 1333 až 1324 před naším letopočtem. Na egyptský trůn nastoupil krátce po smrti faraona Achnatona, který zavrhl staré bohy ve prospěch boha Atona. Během Tutanchamonovy vlády se však prosadili příznivci starých pořádků. Po své smrti byl pohřben poblíž dnešního města Luxoru v Údolí králů, které bylo tradičním pohřebištěm egyptských panovníků.
Faraonova rakev byla poprvé otevřena v roce 1925. Tělo vědci v průběhu 20. století zkoumali pomocí rentgenu a skeneru. Podle počítačové tomografie Tutanchamon pravděpodobně zemřel poté, co si přivodil otevřenou zlomeninu stehenní kosti a do rány se dostala infekce. Podobné zranění si lidé tehdejší doby nejčastěji způsobili pádem z koně.
Nález Tutanchamonovy hrobky je spojen s tajemným úmrtím některých členů Carterova týmu, včetně hlavního mecenáše expedice Lorda Carnarvona. Tehdejší noviny psaly, že Carter na svůj tým přivolal faraonovu kletbu. Současní vědci předpokládají, že Carnarvona možná zabila choroba, kterou se nakazil v hrobce.
Ilustrační foto: www.egypt.sk