Sklípkánka pontického, známého spíše z jižní Evropy, objevili v těchto dnech přírodovědci na utajené lokalitě v Olomouckém kraji. Spolu s ním zde žijí další tři druhy vzácných teplomilných pavouků.
Jedná se o vůbec první objev soužití čtveřice velkých pavoučích druhů v Evropě. Oznámil to dnes Stanilav Macík z české arachnologické společnosti při Akademii věd, který spolu s Ondřejem Macháčem objev učinil.
„Jedná se o naprostou senzaci. Pro sklípkánka pontického představuje tato lokalita nejsevernější zeměpisné rozšíření,neboť je to typický zástupce teplomilné fauny ," říká Macík. S ohledem na další bezpečnost vzácných pavouků odmítl upřesnit místo nálezu.
V lokalitě odborníci pozorovali vzácného sklípkánka pontického, stepníka moravského, sklípkana hnědého a stepníka rudého. "Unikátnost lokality spočívá v tom, že jsme tam nalezli hned čtyři velmi vzácné prvky evropské fauny. Jsou to sklípkánci, kteří jsou sice oproti velkým sklípkanům prcci, ale ve střední Evropě představují největší pavouky. Největší a nejvzácnější sklípkánek pontický může mít tělo dlouhé až tři centimetry," vysvětluje Macík.
Sklípkánek pontický byl dosud nalezen v České republice pouze u Mikulova na jižní Moravě, tamní lokalita je ale menší a jeho počty jsou nižší než na nově objeveném místě.
ČTĚTE TAKÉ: Na Moravě byl objeven nový druh jedovatého pavouka
Lokalita s početným výskytem čtyř vzácných druhů pavouků je nedotčená činností člověka, přestože se nenachází v chráněné krajinné oblasti. V takřka panenském prostředí se daří poměrně velkému množství pavouků, kteří tam mají i dostatek potravy. Loví brouky, například střevlíky.
Foto: ČTK, Stanilav Macík