U pobřeží Indonésie hrozí další <span>zemětřesení a tsunami</span>

Věda a technika
19. 1. 2010 16:29
Nyní umírají lidé na Haiti, brzy se neštěstí může vrátit do Indonésie.
Nyní umírají lidé na Haiti, brzy se neštěstí může vrátit do Indonésie.

Nyní umírají lidé na Haiti, brzy se neštěstí může vrátit do Indonésie.Svět je šokován rozsahem tragédie na Haiti, ale další zemětřesení s potenciálně ještě horšími následky může brzy udeřit na druhém konci světa, u západního pobřeží Sumatry. Jen o kousek jižněji než ničivá vlna tsunami z prosince 2004.

Skupina britských seismologů vedená Johnem McCloskeyem z Ulsterské univerzity upozorňuje v časopise Nature Geoscience, že další mohutné zemětřesení je jen otázkou času. Jejich varování nelze brát na lehkou váhu, McCloskey totiž už jednou v minulosti prokázal, že dějům probíhajícím v zemské kůře opravdu rozumí.

Předpovědět zemětřesení je obtížné, seismologové mohou pouze upozornit na zvýšené riziko v konkrétní oblasti. McCloskey nicméně v březnu 2005 varoval, že katastrofa z prosince 2004 zvýšila napětí v jiné části stejného geologického zlomu a hrozí zemětřesení o intenzitě 8,5 stupně Richterovy škály. Deset dní poté se země skutečně otřásla (s magnitudem 8,6) a na moři se zvedla třímetrová vlna tsunami.

Vše o zemětřesení na Haiti.

"Nevíme, kde nebo kdy nastane další velká katastrofa. Seismologové se neshodnou na detailech toho, jak zemětřesení vznikají, ale v mnoha věcech žádné neshody nepanují. Vše ukazuje na západní Sumatru. Další velké zemětřesení tam může nastat doslova každým dnem," varuje nyní McCloskey. Připouští, že litosférické desky se nemusí pohnout ještě několik let, nelze však na to spoléhat.

Oblast stálého nebezpečí

Přílivová vlna v roce 2004 smetla na poloostrově Aceh vše živé.V oblasti Sundského příkopu se australská litosférická deska posouvá k euroasijské desce a podél linie, na níž se setkávají, se v horninách hromadí napětí. Jednou za čas se uvolní, když se desky během několika sekund posunou. Na povrchu se podobná událost projeví zemětřesením. A pokud epicentrum leží v moři, může se zvednout vlna tsunami.

Při tsunami z 26. prosince 2004 zahynulo více než 220 tisíc lidí. Od té doby následovalo několik menších zemětřesení, při nichž se uvolnilo napětí v různých částech linie dlouhé téměř 2500 kilometrů. Ale v úseku asi tří set kilometrů v okolí ostrova Siberut napětí stále trvá. Okolní posuny ho dokonce ještě zvýšily.

Další Haiti?

Zemětřesení, které seismologové očekávají, může dosáhnout až 8,5 stupně Richterovy škály. Pro srovnání: zemětřesení v roce 2004 dosáhlo intenzity 9,2 stupně, nyní na Haiti 7,0 stupně. To je však pouze vyjádření celkové uvolněné energie. Konkrétní škody záleží na řadě dalších faktorů, mimo jiné na kvalitě budov a preventivních opatření.

Haiti doplatilo i na katastrofálně špatnou infrastrukturu.Právě proto autoři článku v Nature Geoscience zdůrazňují nutnost co nejrychleji začít s přípravami. V cestě vlně tsunami, kterou by zemětřesení mohlo vyvolat, leží mimo jiné pobřežní město Padang s 850 tisíci obyvatel.

"Nemůžeme už dále odmítat přijmout nevyhnutelné: K zemětřesením dochází, umírají při nich lidé a bude jich umírat více a více, pokud se na ně řádně nepřipravíme. Musíme začít hned teď," říká McCloskey v prohlášení, které v souvislosti s článkem zveřejnil na webu Ulsterské univerzity. Pro mezinárodní úsilí navrhuje dokonce motto: "Příště budeme lépe připraveni." A dodává: "Ono příště přijde dříve, než si myslíme."

Foto: ČTK/AP, profimedia.cz

Další čtení

Seriál Fallout má jasnou budoucnost, plánuje až šest sezón

Věda a technika
12. 5. 2025

Kingdom Come: Deliverance 2 dostává první DLC Brushes With Death

Věda a technika
9. 5. 2025

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od firmy Microsoft

Věda a technika
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ