Ve vesmíru se počet různých úlomků v důsledku i civilní a vojenské činnosti velmocí neustále zvyšuje. Tím tak ohrožuje používání mobilních telefonů a dalších moderních technologií na Zemi. K tomuto závěru dospěli kanadští a američtí vědci ve zprávě, kterou v pátek zveřejnili a v říjnu předloží k projednání v OSN.
Počet úlomků a dalšího odpadu ve vesmíru dosáhl podle odhadů již 35 milionů, uvedli autoři dokumentu Vesmírná bezpečnost 2007. Výzkumníci zvlášť ukazují prstem na lednový protisatelitní test Pekingu, při kterém zůstalo na oběžné dráze Země podle nich rekordních 1500 úlomků.
"Pokud se neudělá z vesmíru svatyně, pokud začne ve vesmíru válka, všechny aktivní satelity budou ohroženy. Nebude pak již možné používat mobily," řekl spoluautor zprávy a bývalý americký vládní zbrojní expert Thomas Graham.
Vědci mají také obavy z nárůstu mezinárodního napětí v otázce využívání vesmíru. Toto napětí podle agentury AFP částečně spojují s tím, že Spojené státy odmítají přistoupit na omezení vesmírných zbraní.
"Zvyšuje se napětí mezi Čínou a USA ohledně vesmírné bezpečnosti v důsledku vzájemné nedůvěry obou zemí v otázce svých zbrojních programů," poznamenal ke zprávě Ray Williamson z nadace Secure World (Bezpečný svět).
"Je v zájmu všech zemí chránit vesmírné prostředí," zdůraznila studie.
Ilustrační foto: archiv