Britští vědci budou od začátku letošního roku testovat na lidských pacientech uměle vytvořené cévy z polymeru. Pokud budou zkušební aplikace úspěšné, mohl by tento transplantát pomoci tisícům pacientů s cévními chorobami a snížit počet amputací končetin a infarktů. Napsal to server BBC News.
Londýnská nemocnice Royal Free Hospital využila pro vytvoření transplantátu z polymeru nanotechnologie. Použitý materiál umožňuje poměrně věrně napodobit skutečné cévy. Je ohebný, odolný vůči srážení krve a pulsuje rytmicky ve shodě s tlukotem srdce.
Stěna cév je za běžného stavu velmi silná, aby odolala tlaku krve během celého lidského života. Pokud se poškodí například kvůli tvrdnutí tepen nebo zeslabení žilní stěny, cévy se mohou ucpat nebo abnormálně rozšířit.
Současným chirurgickým řešením je buď voperovat pacientovi bypass nebo nahradit poškozenou žílu transplantátem nebo jinou cévou z jeho vlastní nohy. Mnoho pacientů však pro tento úkon nemá cévy ve vhodném stavu.
ČTĚTE TAKÉ: Medicínu proměňují geny i chytré technologie
Zajímavostí je, že umělé cévy původně vznikaly ze stejného nylonu, který sloužil i pro výrobu nežehlivých košil. Pro větší transplantáty fungoval tento materiál dobře, ale v případě transplantátů menších než osm milimetrů byl méně výhodný. Tyto materiály totiž nemohou simulovat pulsování a jejich povrch vede ke srážení krve.
Ilustrační foto: profimedia.cz