Umělec s biologickým vzděláním maluje obrazy z živých bakterií

Věda a technika
22. 10. 2012 14:15
Zachary Copfer s jednou ze svých bakteriografií, portrétem Alberta Einsteina.
Zachary Copfer s jednou ze svých bakteriografií, portrétem Alberta Einsteina.

Třicetiletý Zachary Copfer vystudoval bakalářskou biologii a nějakou dobu se živil jako mikrobiolog v laboratořích Procter & Gamble, jenže rutinní zpracovávání vzorků ho k smrti nudilo. A tak se před dvěma lety přihlásil ke studiu umění a rozhodl se spojit mikrobiologické znalosti se svým velkým koníčkem - fotografií.

V jedné z biologických laboratoří University of Cincinnati hledal způsob, jak vytvářet fotografie pomocí živých bakterií. Nakonec na to přišel a dnes už má za sebou několik výstav. Svým dílům říká bakteriografie.

Portrét Charlese Darwina vytvořený z bakterií Serratia marcescens.Pracuje se dvěma bakteriemi: s druhem Serratia marcescens vytvářejícím výrazně červené kolonie, a s Escherichia coli, která se používá jako modelový organismus a patří k nejlépe prozkoumaným organismům světa. Nehledě na to, že několik miliard jejích buněk má každý z nás ve střevech.

Copfer ale pracuje s její geneticky upravenou variantou. Využívá trik, který v biologických laboratořích běžně slouží ke zobrazení jinak těžko viditelných objektů: do bakterie je vnesen gen vypůjčený z medúzy, podle nějž se v buňce tvoří fluorescenční bílkovina. Po ozáření světlem vhodné vlnové délky jasně zeleně svítí. Za objev a využití této bílkoviny byla ostatně v roce 2008 udělena Nobelova cena.

Galaxie září díky bílkovině z medúzy vnesené do bakterie Escherichia coli.Copfer nechá bakterie nejprve narůst na celé ploše živné půdy. Potom na ně přiloží negativ fotografie a shora je ozáří ultrafialovým zářením, jež zahubí bakterie v místech, která nebyla chráněna tmavými částmi negativu. Informace o světlech a stínech se tak "obtiskne" do bakteriální kultury, byť v extrémně kontrastní podobě: místo stupňů šedi zůstanou pouze dvě možnosti: místa s bakteriemi a bez nich.

Umělec takto vytvořil například portréty Einsteina, Darwina, da Vinciho nebo Picassa. V poslední době se zaměřil i na galaxie, mlhoviny a další graficky zajímavé kosmické objekty.

Další čtení

Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025
Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ