Umělý list může vyrábět vodík pro palivové články
27.03.2010 08:00 Původní zpráva
Ekologicky nezávadná a energeticky nenáročná metoda výroby vodíku pro palivové články motorových vozidel by se mohla inspirovat přírodou. Konkrétně listy rostlin. Hnací silou potřebných chemických reakcí totiž stejně jako při fotosyntéze může být sluneční záření.
Rostliny dovedou fotosyntézou vyrábět z vody a oxidu uhličitého jednoduché cukry, z nichž lze dalšími biochemickými reakcemi získat široké spektrum organických látek. Odpadním produktem tohoto procesu je kyslík. V efektivitě využívání slunečního záření zatím listům nemůže konkurovat žádná lidská technologie. Proč se od nich tedy něčemu nepřiučit?
Pro výrobu vodíku lze využít oxid titaničitý, který funguje jako fotokatalyzátor - urychluje chemické reakce aktivované světlem. Podílí se mimo jiné na rozkladu molekul vody, z nichž lze získávat vodík. Vědci z univerzity Jiaotong v čínské Šanghaji na výročním zasedání Americké chemické asociace představili způsob, jakým efektivitu celého procesu mnohonásobně zvýšit.
ČTĚTE TAKÉ: Vyrobí si obyčejná auta sama vodík?
Využili listy asijské sasanky Anemone vitifolia, které nejprve napustili oxidem titaničitým. Vytvořili tak umělou strukturu, která nahradila původní organickou tkáň a svým prostorovým uspořádáním napodobovala skutečný list. Schopnost oxidu katalyzovat rozklad vody se tím zvýšila osmkrát. Následně vědci přidali na povrch listu platinové nanočástice. Ty dále zvýšily aktivitu umělého listu desetkrát. Vznikl tak vysoce účinný „stroj" na výrobu vodíku.
Zatím vše funguje v laboratoři. Až další výzkum prověří, zda se na cestě k průmyslovému využití neobjeví neřešitelné technické potíže.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.