Unikátní námořní atlas je na internetu
21.03.2007 16:13
Digitálního zpracování se dočkal námořní atlas ze 16. století, který před časem objevili ve Vědecké knihovně v Olomouci. Veřejnost si ho může prohlédnout na internetu stejně jako dalších asi šedesát vzácných rukopisů knihovny.
"Běžní čtenáři by se k vzácnému rukopisu vůbec nedostali, neboť je uložen v trezoru. Prostřednictvím internetu si ho ale budou moci prohlédnout," řekl Miloš Korhoň z Vědecké knihovny v Olomouci. Podle něj je rukopis dostupný v rámci projektu Manuscriptorium na internetu, kde byl zařazen mezi volně dostupné dokumenty. Manuscriptorium je mezinárodní katalog historických fondů, jehož součástí je také knihovna plná digitalizovaných dokumentů. V nižší kvalitě si námořní atlas mohou zájemci prohlédnout i na webových stránkách knihovny.
Námořní atlas z roku 1563, jehož autorem je katalánský kartograf Jaume Olives, obsahuje sedm pergamenových listů o rozměrech 31 krát 23,5 centimetru. Zobrazuje oblast Středozemního a Černého moře a severní část Atlantiku. "Jde o unikátní dokument. Dalších podobných exemplářů se na světě dochovalo jen pět - dva v Itálii a po jednom v USA, Francii a Španělsku," doplnil Korhoň.
Unikátní námořní atlas objevili v historickém fondu pracovníci Vědecké knihovny v Olomouci, když loni stěhovali trezor s vzácnými rukopisy a tisky do nové budovy. Odborníci o jeho existenci věděli, ale netušili, kde se nachází. Atlas je ručně kolorován a bohatě zlacen.
V digitální podobě si mohou lidé prohlédnout i další vzácné tituly, které se nacházejí ve Vědecké knihovně. Patří k nim například Graduál loucký či Bible olomoucká. Provozovatelem Manuscriptoria je Národní knihovna ČR a v současné době systém zpřístupňuje přibližně milion stran digitálních dokumentů. Patří mezi ně i nejcennější středověké rukopisy uchovávané na území ČR, například Kodex vyšehradský či nedávno v Paříži zakoupený fragment Dalimilovy kroniky.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.