Archeologické naleziště evropského významu u Příšovic na Liberecku brzy zmizí pod vrstvou betonu. Výzkum vesnice z mladší doby kamenné, jejíž stáří odborníci odhadli na 6700 let, skončil a přes veškeré intervence na kraji, ministerstvech a dalších orgánech se nepodařilo sehnat peníze na vykoupení pozemku. Investor tak nyní na místě postaví dopravní překladiště, uvádí pondělní liberecká příloha Mladé fronty Dnes.
"Odkryli jsme kompletní dochovanou vesnici, tedy vlastně její část. Všechno totiž nasvědčuje tomu, že nálezy pokračují snad na všechny strany," řekl deníku archeolog Severočeského muzea v Liberci Petr Brestovanský, který výzkum nedaleko benzinové pumpy v Příšovicích vedl.
Na ploše téměř dvou hektarů zdokumentovali archeologové na 1400 pravěkých objektů, odkryli 15 domů a více než 20 dílen. "Nejzásadnější na tomto objevu je to, že vesnice nebyla nikdy zničena ani přebydlena jinou kulturou. Máme tu tedy vesnici dochovanou přesně v takové podobě, v jaké ji předci opustili," vysvětlil ojedinělost nálezu archeolog.
Kraj ani ministerstvo miliony potřebné na vykoupení pozemků nemají. "Máme k dispozici pouze finanční prostředky na financování záchranného archeologického výzkumu, peníze určené pro tyto účely však nestačí pokrýt potřebu," řekla deníku mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková. Podobně je na tom Liberecký kraj. Podle jeho mluvčího Jiřího Langra jen loni kraj dotoval archeologické výzkumy na svém území částkou osmkrát vyšší, než kolik na ně dalo ministerstvo.
V Příšovicích zkušenosti s archeologickým výzkumem již mají. V létě roku 2005 objevili archeologové v obytné zóně Cecilka žárové pohřebiště z pozdní doby bronzové. Tento unikátní nález byl také jako ten současný na soukromých parcelách. Starosti měli tehdy jak s časem určeným pro výzkum, tak s jeho financováním, kterého se nakonec ujal z větší části Liberecký kraj. Po dvou letech se lokalita Cecilka stala letos počátkem března kulturní památkou.
Ilustrační foto: Karel Šanda