Únikový systém chystané rakety Ares obstál v testu
09.07.2009 12:14
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně vyzkoušel nový únikový systém, který by měl v případě neočekávaných událostí při startu zachránit život posádky kosmické lodi Orion, kterou by do vesmíru vynesla raketa Ares I.
Pokud dojde k nehodě na startovací rampě nebo během startu, Max Launch Abort System (MLAS) okamžitě oddělí kapsli s kosmonauty od trupu nosné rakety a za pomoci čtyř motorů na pevné palivo ho odnese do bezpečné vzdálenosti. Modul pak na padácích přistane.
Během středeční zkoušky na kosmodromu na ostrově Wallops u východního pobřeží USA simulovala NASA nouzovou situaci na startovací rampě. MLAS vynesl velitelský modul do výšky 1600 metrů, kde se asi po sedmi vteřinách letu oddělil od raketového prstence. Maketa části s posádkou poté bezpečně dopadla do Atlantiku.
NASA již dříve vybral pro chystané vesmírné lodě Orion jiný záchranný systém, známý jako LES. Zařízení se skládá z jednoho motoru na pevné palivo, který je umístěn na špici nosné rakety. MLAS je vyvíjen jako alternativa tohoto systému.
Nově vyvíjené rakety Ares jsou součástí projektu Constellation vyhlášeného Georgem Bushem v roce 2004. Jeho cílem je vyvinout kosmické dopravní prostředky, které Spojeným státům umožní vrátit se kolem roku 2020 na Měsíc, později na něm vybudovat stálou základnu a podniknout i expedici na Mars. Kromě raket Ares I a V jsou součástí projektu také kosmická loď Orion a lunární modul Altair.
Nejistá budoucnost projektu
V současné době však komise odborníků provádí na řádost Baracka Obamy revizi projektu a je možné, že Constellation čekají škrty v rozpočtu a s tím související omezení nebo zpoždění. Výsledky revize by měly být známy do konce srpna.
V roce 2010 skončí životnost raketoplánů, přičemž Ares a Orion nebudou k dispozici dříve než v roce 2015. Do té doby si Spojené státy pro lety svých astronautů na ISS budou muset pronajímat místa v ruských Sojuzech.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.