V Austrálii chytili žábu velkou jako malý pes

Věda a technika
27. 3. 2007 11:05
Odchycená ropucha obrovská
Odchycená ropucha obrovská

Odchycená ropucha obrovskáNeobvyklý úlovek se podařil skupině australských ekologů, kteří poblíž města Darwin na severu země v pondělí odchytili exemplář ropuchy obrovské (Bufo marinus) velikosti malého psa. Sameček jedovaté žáby dosáhl vskutku úctyhodných rozměrů, 40 centimetrů vzrůstu a téměř jednoho kilogramu hmotnosti. Podle agentury AP se jedná o jeden z největších kusů tohoto druhu obojživelníka, jaký byl kdy v Austrálii zaznamenán.

"Většího vzrůstu obvykle dosahují samice, ale tohle byl pěkně zuřivý sameček... Děsím se představy, že bych měl potkat jeho velkou sestru," řekl Graeme Sawyer, koordinátor organizace Frogwatch, která se redukcí populace těchto žab se žlutou kůží a hnědými skvrnami v Austrálii zabývá.

Největší obojživelník na světě, původem z karibských Antil, byl na nejmenší kontinent dovezen teprve v roce 1935, aby bojoval proti škůdcům na třtinových plantážích státu Queensland. Místo aby plenily škůdce, věnovaly se ale bradavičnaté žáby hlavně vlastnímu rozmnožování, a tak se ze zhruba stovky importovaných jedinců postupně staly desetitisíce a pak miliony.

Ropucha obrovská, někdy označovaná také jako ropucha třtinová, už v Austrálii doslova "okupuje" území o rozloze přesahující milion čtverečních kilometrů a útočí na četné domorodé živočišné druhy od plazů až po hlodavce. Jejímu jedu podléhají i krokodýli či divocí psi dingo, kteří mohou do 15 minut po pozření ropuchy zemřít na srdeční zástavu, pokud je ropucha sama nezahubí při útoku. Svůj jed totiž tento obojživelník dorůstající hmotnosti až dvou kilogramů dokáže vystříknout až dva metry daleko.

Skupinky dobrovolníků z Frogwatch pořádají pravidelné výpravy, během nichž přemnožené žáby nejprve ostrým světlem oslní, a pak je po tuctech sbírají. Následný chemický proces, během něhož ropuchy přijdou o své jedovaté žlázy, učiní z pohromy řady druhů australské fauny užitečný doplněk - vyrábí se z nich hnojivo.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ