Brněnští vědci zahájili unikátní výzkum mužské neplodnosti. Spermie začali zkoumat pomocí mikroskopu používaného v nanotechnologiích, který tkáň dokáže zobrazit až na úroveň molekul.
Výzkum nemá obdobu v celé střední Evropě. Lékaři věří, že by mohl pomoci upřesnit příčiny mužské neplodnosti a také vylepšit asistovanou reprodukci, při níž lékaři vyberou jednu ze spermií a oplodní jí vajíčko.
Podle přednosty gynekologicko porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavla Ventruby dnes lékaři běžně používanými metodami umí změřit koncentraci spermií ve spermatu a také jejich pohyblivost. Spermie však v mikroskopech vidí jako drobné objekty. Nová metoda jim umožní podívat se podrobně na povrch jednotlivé spermie a rozpoznat na něm například různá poškození.
Podle Jana Přibyla z Národního centra pro výzkum biomolekul, které patří pod Masarykovu univerzitu, je mikroskop používaný v nanotechnologiích pro zkoumání tkání velice vhodný. Spermii stačí očistit destilovanou vodou, ale vzorek není třeba dál nijak upravovat. "Můžeme pracovat v přirozené atmosféře i v kapalině, to žádná jiná mikroskopie s takovýmto rozlišením neumožňuje," popsal Přibyl.
Spermii přístroj velice jemným hrotem "oťukává". Jeho pohyby sleduje laser a přístroj pak ze záznamu vykreslí obraz zkoumaného objektu. Spermii aparát nijak nepoškodí.
ČTĚTE TAKÉ: Český vědec v Science: manipulace s atomy
S mužskou neplodností se potýká až polovina párů, které přijdou do center asistované reprodukce, většinou to však nebývá jediná příčina, proč se ženě nedaří otěhotnět. Do centra přitom přijde kvůli problémům s otěhotněním každá šestá dvojice.
Ilustrační foto: profimedia.cz