V Brně se otevírá unikátní výstava umění doby kamenné
07.04.2009 12:20
Brněnský Pavilon Anthropos ve středu vystaví originály nejstaršího umění střední Evropy, jehož nejznámější ukázkou jsou venuše - sošky žen vytvářené lovci doby kamenné. Součástí výstavy bude i Věstonická venuše.
Vůbec poprvé budou společně představeny nejvzácnější nálezy z Česka, Rakouska, Německa, Polska a Slovenska. Výstava, kterou pořádá Moravské zemské muzeum, potrvá do 30. června.
Tvoří ji 200 předmětů - sošek, přívěšků a kostí zdobených rytinami zvířat. Všechno jsou originály, jejichž cena je nevyčíslitelná. Mnohé z nich poprvé opustily země, v nichž byly nalezeny.
Exponáty vznikly v mladší době kamenné, tedy v období 35 tisíc až 10 tisíc let před naším letopočtem. Kromě zvířat byly hlavním námětem pro paleolitické umělce ženy. Kromě Věstonické venuše, která je nejcennějším exponátem Moravského zemského muzea a většinou leží v bezpečném trezoru, budou vystaveny i venuše z Moravan na Slovensku, z Petřkovic na severní Moravě i figurky žen nalezené v jeskyni u Mauernu v jižním Německu.
Od května bude součástí expozice také Willendorfská venuše. V Rakousku, kde byla před sto lety nalezena, je považována za klenot srovnatelný s Věstonickou venuší. Soška z Dolních Věstonic je ale jako nejstarší keramická lidská soška cennější. Willendorfská venuše vůbec poprvé od svého nálezu opustí Rakousko.
Cesta do Brna bude pro ni možná pomyslným návratem domů. Byla sice nalezena v Rakousku, výzkumy vědců ale nasvědčují tomu, že je vyrobena z vápence, který se nachází v oblasti brněnské Stránské skály.
Foto: ČTK, profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.