V Brně začala výstava věnovaná <span>nanotechnologiím</span>

Věda a technika
29. 12. 2009 15:08
Nové formy uhlíku jsou základem materiálů fantastických vlastností.
Nové formy uhlíku jsou základem materiálů fantastických vlastností.

Richard Feynman, enfant terrible světové fyziky, viděl dál než ostaní.Výstavu věnovanou nanotechnologiím, jejíž součástí jsou i funkční přístroje, dnes pro veřejnost otevřelo Technické muzeum v Brně. Expozice je připomínkou 50. výročí přednášky amerického fyzika Richarda Feynmana Tam dole je spousta místa, která byla mezníkem nanotechnologických oborů. Lákadly výstavy jsou řádkovací tunelový mikroskop a mikroskop atomárních sil.

"Veškeré informace, které člověk pečlivě nashromáždil ve všech knihách světa, mohou být zapsány ve formě krychličky, jejíž hrana je jen asi 0,1 mm - což je zrnko prachu, které je okem jen stěží viditelné. Tam dole je opravdu spousta místa!" V dnes už legendární přednášce to 29. prosince 1959 prohlásil americký fyzik, pozdější nositel Nobelovy ceny Richard Feynman.

Jako jeden z prvních pochopil, jaké možnosti lidstvu v budoucnu mohou přinést nanotechnologie manipulující s hmotou na úrovni atomů a molekul. Materiálům tak lze dodat zcela nové vlasnosti, například extrémní tvrdost nebo schopnost dokonale odpuzovat vodu.

ČTĚTE TAKÉ: Jak spatřit nejtenčí materiál světa?

Nové formy uhlíku jsou základem materiálů fantastických vlastností."Hlavním cílem výstavy je představit veřejnosti přístupnou formou naplňování Feynmanovy vize a poukázat na možnosti univerzitního studia zaměřeného na nanotechnologie na českých vysokých školách," uvedl kurátor Libor Procházka.

Expozice je rozdělena do několika kapitol. V části věnované molekulární nanotechnologii se výstava zaměřuje na uhlík, obzvláště vhodný prvek pro vývoj nových materiálů. K vidění jsou slibné umělé formy uhlíku, takzvané fullereny (duté „míče") a nanotrubičky.

Velká část výstavy ukazuje praktické využití nanotechnologií v různých oborech lidské činnosti - technice, elektronice, medicíně, materiálovém inženýrství, strojírenství i textilním průmyslu.

ČTĚTE TAKÉ: V symfonii vědy zpívají Carl Sagan i Stephen Hawking

Foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ