V Dubaji se prý narodila první <span>klonovaná velbloudice</span>

Věda a technika
15. 4. 2009 11:04
Indžáz nemá otce, je přesnou genetickou kopií své matky.
Indžáz nemá otce, je přesnou genetickou kopií své matky.

Indžáz nemá otce, je přesnou genetickou kopií své matky.K živočišným druhům, které se vědcům podařilo naklonovat, přibyl díky laboratoři v Dubaji také velbloud. Samice Indžáz na svět přišla bez komplikací minulou středu, informuje o tom dubajský tisk.

Lulu Smidmoreová, ředitelka výzkumného pracoviště, v němž přišla velbloudice na svět, řekla, že pro Spojené arabské emiráty, v nichž jsou velbloudi chováni jako zdroj mléka a také jako dostihová zvířata, je to velmi významná událost. Vědecký svět prý teď bude schopen uchovat a šířit geny z úspěšných dostihových velbloudů a z výkonných dojných zvířat.

Indžáz, jejíž jméno znamená splnění, podle vědců znamená průlom ve velbloudím chovu. Jejímu narození předcházelo pět let výzkumu. Reprodukční centrum, v němž se podařilo velblouda naklonovat, sponzoruje dubajský vládce šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm, a před jedenácti lety se tam podařilo zkřížit velblouda s lamou.

Vůbec první klonované zvíře se narodilo roku 1996 v Edinburghu. Byla to ovce Dolly, která žila šest a půl roku. Později pak byla klonována další zvířata, například koně i psi, ale mezi velbloudy je Indžáz určitě první.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ