Fascinující objev nejstarší bílkoviny světa potvrzuje, že měkké tkáně mohou za příznivých podmínek přečkat desítky milionů let. A také přináší další důkaz o příbuznosti ptáků s dinosaury.
Když Mary Schweitzerová s kolegy před dvěma lety publikovala objev měkké tkáně v kosti 68 milionů let starého tyranosaura, většina vědců byla skeptická a domnívala se, že šlo o kontaminaci mnohem mladší bílkovinou. Další objev zveřejněný stejným týmem v dnešním vydání časopisu Science pochyby rozptyluje.
Bílkovina kolagen tentokrát pochází z 80 milionů let staré stehenní kosti „kachího" hadrosaura druhu Brachylophosaurus canadensis. Autoři objevu předem vyhodnotili, v jakém prostředí se měkké tkáně mohou nejspíše zachovat - hledali pod silnou vrstvou pískovce. Kost neodkrývali přímo v místě nálezu, ale spolu se silnou vrstvou okolní horniny ji přenesli do laboratoře, aby zabránili kontaminaci i poškození bílkovin, v jejichž přítomnost doufali.
„Víme, že v okamžiku, kdy je fosilie vychýlena z chemické rovnováhy, jakékoli organické látky okamžitě začnou být náchylné k degradaci. Čím rychleji jsme je schopni dostat ze země do zkumavky, tím větší šanci máme, že objevíme původní tkáně a molekuly," vysvětluje v tiskové zprávě Schwitzerová.
K analýze vzorků vědci použili kromě optických a elektronových mikroskopů také hmotnostní spektrometr a test protilátek, což jim umožnilo určit charakter bílkovin. Analýza odhalila kolagen, důležitou bílkovinu pojivových tkání, která se vyskytuje například v kostech, stěnách cév, chrupavkách a vazivech. Výsledky ověřily nezávislé laboratoře.
Kolagen je svým složením velmi podobný kolagenu ptáků - dokonce více než stejná bílkovina u krokodýlů. To posiluje přesvědčení paleontologů a evolučních biologů o tom, že ptáci jsou vlastně jedinými přeživšími dinosaury, byť morfologicky notně proměněnými.
Foto: Debivort/GFDL, Mary H. Schweitzer