V Německu budou zkoumat 1100 lebek z bývalé kolonie v Africe

Věda a technika
6. 10. 2017 11:25
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zhruba 1100 lidských lebek obyvatel jedné z bývalých německých kolonií v Africe prozkoumají němečtí vědci ve spolupráci se svými kolegy ze Rwandy, Burundi a Tanzanie. Společný projekt by měl být vzorem pro zacházení s ostatky v antropologických sbírkách, uvedla berlínská nadace, která lebky vlastní. Po prozkoumání by se některé mohly vrátit zpět do Afriky.

Lebky v kolonii Německá východní Afrika, která se rozkládala na dnešním území Tanzanie, Rwandy a Burundi, shromáždil a později do Německa přivezl lékař a antropolog Felix von Luschan na přelomu 19. a 20. století. Následně byly uložené ve sbírkách berlínského národopisného muzea.

Celá antropologická sbírka muzea se skládala z lebek zhruba 6 tisíc lidí z celého světa, dnes se jich v majetku berlínské nadace, která je získala, nachází ještě na 5 tisíc. U zhruba 1100 z nich se podařilo určit, že jde o lebky lidí z bývalé německé kolonie ve východní Africe.

Pokud se prokáže, že lebky patří obětem poprav nařízených bývalými kolonizátory, bude nutné hovořit i o jejich vrácení, řekl Bernhard Heeb z berlínského Muzea pravěkých a raných dějin. Podle dosavadních poznatků ale mezi lebkami žádná oběť poprav není, dodal.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Ruml Miloš

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ