Tělo středověkého poutníka, které bylo objeveno při vykopávkách na jednom hřbitově v německém městě Jena, bylo mumifikováno podle technik používaných ve starověkém Egyptě. Podle badatelského týmu je jenská mumie první případ balzamovaného nebožtíka z doby středověku, který kdy byl v Evropě nalezen.
Ostatky byly objeveny v roce 2002, ležely s pozůstatky dalších 78 lidí v hrobě z období středověku nedaleko kostela svatého Michala v duryňské Jeně. Archeology však zaujala lebka, která měla v oblasti nosu a levého oka jakousi černou substanci.
Po třech letech bádání odborníci zjistili, že jde vlastně o minerální dehet. "Tato technika balzamování byla typická pro starověký Egypt," upozornila antropoložka Sandra Bocková. "Spočívala ve vpravení dehtu do lebky nosními dírkami, přičemž mozek a mozkové pleny byly nejdříve (týmiž otvory) vytaženy."
Badatelé stáli ještě před jedním problémem: jak mohla být osoba, která zemřela ve 13. století a byla mumifikována podle staroegyptské procedury, pohřbena v Jeně v Německu?
Podrobnější analýza upřesnila, že skutečně šlo o obyvatele Duryňska. "Byl to Němec robustní postavy, vysoký kolem 170 centimetrů. Předpokládáme, že zemřel na Blízkém východě, určitě v Egyptě, neboť tato velmi specifická technika balzamování se mimo Egypt nepraktikovala," vysvětlila Bocková.
Muž pravděpodobně v onom regionu zemřel během pouti a byl asi mumifikován, aby mohl být přepraven do své rodné země. Skutečnost, že jeho ostatky byly dopravovány na vzdálenost tisíců kilometrů, použité materiály, jakož i neobvyklost techniky vedou také k domněnce, že patřil k zámožné společenské vrstvě.
"Balzamovací praktiky byly jistě známy i v Egyptě středověkého období, ale stovky let se tam už neužívaly," poznamenala dále badatelka.
Foto: ČTK