Ostravské MephaCentrum má novou laboratoř forenzní genetiky. Soudní znalci z oboru zdravotnictví i kriminalistiky se v ní budou zabývat například analýzou DNA ze stop zajištěných na místech trestných činů nebo i posuzováním otcovství na základě analýzy DNA pro potřeby soudů i soukromých osob.
V laboratoři pracuje i lékař - genetik, který může posoudit rizika spojená s geneticky podloženým onemocněním v rodině a doporučí další postup péče. Novinářům to dnes řekli pracovníci laboratoře.
"Vyšetřujeme vzorky, které nám posílají lékaři. Nabízíme vyšetření související s poruchami srážlivostí krve, vyšetření, která souvisí s mozkovými mrtvicemi a kardiovaskulárním systémem čili s onemocněním cév, ale i vyšetření v souvislosti s neplodností," oznámila vedoucí klinické laboratoře Hana Kolaříková.
Laboratoř je schopna dělat stejné spektrum práce jako policejní laboratoř. "Policejní laboratoře jsou dnes docela zahlceny prací a nestíhají. U nás toho zatím tolik není," uvedl soudní znalec Jiří Fišer. Dodal, že kriminalisté mohou za odborníky z laboratoře přijít například s krevními skvrnami na různých předmětech, se vzorky slin, ale například i se spermiemi nebo vlasy.
Žádná Kriminálka Las Vegas
"Poslední skupinou jsou takové docela špatně zpracovatelné a nestandardní věci jako různé otěry z čehokoliv. Jsou to stěry z povrchu klik, vypínačů, volantu a podobně. Z toho se také dá izolovat DNA," vysvětlil Fišer.
Dodal, že úspěšnost při zpracovávání těchto vzorků však zdaleka není taková, jak lidem ukazují například nejrůznější seriály typu Kriminálka Las Vegas. "Ta úspěšnost je opravdu pár procent, někdy se to povede a je to pěkné, ale většinou prostě ne," doplnil Fišer.
Vedoucí policejního odboru kriminalistické techniky a expertíz Jan Aufart vidí přínos nově vzniklé laboratoře hlavně v její nezávislosti. "Forenzních laboratoří moc není a dosud to funguje tak, že jestliže někdo žádá doplnění, protože si myslí, že přinesl nový důkaz, dělá to ta stejná laboratoř, která dělala první expertízu," řekl.
Foto: profimedia.cz, ČTK