V sobotu 4. října začíná Světový kosmický týden. Vyhlašuje ho OSN od roku 1999. Každoročně se do něj v České republice zapojují desítky hvězdáren, škol, klubů a dalších organizací i jednotlivců.
Přehled všech akcí, které se v rámci letošního Světového kosmického týdne konají, nabízejí internetové stránky České kosmické kanceláře.
Kosmický týden je připomenutím vypuštění první umělé družice Sputniku 1 (4. října 1957) a podpisu Mezinárodní úmluvy o mírovém využívání vesmíru a vesmírných těles (10. října 1967). Česká republika se k této aktivitě OSN připojuje od roku 2002. Hned prvním rokem byla vyhlášena za nejaktivnější stát a loni se umístila na třetím místě v počtu návštěvníků jednotlivých programů a na čtvrtém místě v celkovém počtu programů z více než padesáti účastnických států.
Od pozorování po kolonizaci
Tématem letošního Světového kosmického týdne je výzkum vesmíru. Může mít mnoho podob - od vědeckého bádání až po kolonizaci. Při pozorování a výzkumu vesmíru se člověk dozvídá mnoho nejen o astronomii, ale i o Zemi. Vesmír může být v budoucnosti štědrým zdrojem energie a surovin, ale i místem lidské expanze a nové existence.
Letošní rok je pro Českou republiku velmi významný. V březnu oslavil třicáté výročí kosmického letu první československý astronaut a současné první astronaut neruský a neamerický Vladimír Remek a na 24. října připadá třicáté výročí startu první československé družice Magion-1.
Vůbec nejvýznamnější jsou ale letošní kroky směřující k plnému členství České republiky v prestižním klubu - v Evropské vesmírné agentuře (ESA). Vyvrcholily 8. července podpisem přístupové dohody mezi ESA a vládou České republiky. Nyní běží ratifikační proces této dohody a řádným členem ESA by se Česká republika měla stát od 1. ledna 2009.
Ilustrační foto NASA, John Frassanito