Archeologové v Šumperku nalezli unikátní konstrukci středověkého vodního příkopu. Podle odborníků nemá nález ve střední Evropě obdoby. Výjimečný není samotný příkop, ale na středověk nezvyklé zpevnění břehu dřevěnými výztuhami, jež se v zemi zachovaly, píšou středomoravská příloha Mladé fronty Dnes a Deník.
"Tak zásadní objev nás zaskočil. Vždyť takhle dřevem vyztužený středověký vodní příkop není zdokumentován nikde ve střední Evropě," uvedl archeolog Vladimír Goš. Podle něj archeologové významnější objevy nečekali, protože na místě se čile stavělo po několik staletí.
Nález tak překvapil i stavaře, kteří museli nedobrovolně přerušit práci na polyfunkčním domě. Z výkopu odvolali těžkou techniku a nyní čekají, než archeologové cenný nález zdokumentují.
"Vypadá to, že když příkop přestal sloužit pro obranné účely, stalo se z něj smetiště," uvedl Goš. Mezi úlomky našli archeologové i část loštického poháru. Jde o proslulou keramiku vyráběnou ve středověku v Lošticích. "Loštické poháry měly tehdy v Evropě výborný zvuk. Je ale zajímavé, že tohle je teprve první loštický pohár, který byl při archeologických průzkumech v Šumperku nalezen," řekl Goš.
Archeology však nejvíce fascinuje dřevěná konstrukce stěn příkopu. "To dřevo je v takovém stavu, jako by je někdo zarazil do země loni," řekl další z archeologů Jakub Halama. Dobu výstavby příkopu zatím nelze přesněji datovat, ale jedná se pravděpodobně o 13. nebo 14. století. Jasnější odpověď dají pražští odborníci, kteří posoudí stáří dřeva metodou zvanou dendrochronologie.
Ilustrační foto: archiv