V <span>symfonii vědy</span> zpívají Carl Sagan i Stephen Hawking

Věda a technika
3. 12. 2009 13:55
Carl Sagan v populární televizní sérii Cosmos.
Carl Sagan v populární televizní sérii Cosmos.

Carl Sagan v populární televizní sérii Cosmos.Věda hledá superstar. Lidé jako Carl Sagan, Stephen Hawking nebo Richard Feynman se proslavili něčím jiným než zpěvem. Přesto nyní vystupují v hudebních videoklipech a zpívají o vesmíru, přírodě a radosti z vědeckého poznávání světa.

Mladý hudebník a producent John Boswell sestříhal televizní vystoupení nejznámějších popularizátorů vědy a modulaci jejich hlasu v počítači upravil, takže původně mluvená řeč se stala součástí hudební skladby.

Stephen Hawking, geniální mozek v bezmocném těle.Kvůli počítačové modulaci znějí aktéři videoklipů poněkud plechově.

Nejméně je to patrné u Stephena Hawkinga. U něj jsme totiž na syntetický hlas zvyklí. Tělesně těžce postižený astrofyzik o svůj přirozený hlas přišel po tracheostomii už v roce 1985 a od té doby za něj mluví počítač.

Jsme prostředek, jímž vesmír poznává sám sebe

Boswell dal zatím dohromady tři videoklipy. Za nejlepší z nich v redakci považujeme prostřední z nich, nabízíme ho tedy na prvním místě. Vystupují v něm Carl Sagan, Richard Feynman, Neil deGrasse Tyson a Bill Nye.

Carl Sagan (zemřel v roce 1996) -  světoznámý astronom a popularizátor vědy, autor televizního seriálu Cosmos a románu Kontakt.

Richard Feynman při interview z roku 1983.Richard Feynman (zemřel v roce 1988) - fyzik, nositel Nobelovy ceny, amatérský malíř a hráč na bonga. Autor i u nás populárních knih, například To snad nemyslíte vážně, pane Feynmane, Snad ti nedělají starosti cizí názory nebo Feynmanovy přednášky z fyziky.

Neil deGrasse Tyson - astrofyzik, popularizátor vědy, ředitel planetária v Americkém přírodovědném muzeu.

Bill Nye - komik, moderátor a popularizátor vědy, původním vzděláním strojní inženýr.

Videoklip začíná Feynmanovou hrou na bonga. Následuje deGrasse Tyson, opět Feynman, Sagan a Nye. Za pozornost určitě stojí Feynmanovo „sólo" začínající v čase 2.44. Nadšení v jeho tváři je nakažlivé.

 

Nabízíme volný překlad textu (s vynecháním opakujících se pasáží):

de Grasse Tyson: Všichni jsme vzájemně propojeni - biologicky jeden s druhým, chemicky se Zemí, prostřednictvím atomů se zbytkem vesmíru.

Feynman: Myslím, že představivost přírody je mnohem větší než ta lidská. Nikdy nás nenechá odpočinout.

Sagan: Žijeme v umírněném vesmíru, kde se, pravda, věci neustále mění, ale sledují při tom určité vzorce, pravidla nebo - jak říkáme - zákony přírody.

Bill Nye je jen nepatrné smítko ve vesmíru, který je tááááhle veliký.Nye: Tady mě máte, chlápka stojícího na planetě. Jsem jen nepatrné smítko. A ve srovnání s hvězdou je i planeta jen další smítko. Zamyslete se nad tím. V ohromné prázdnotě vesmíru jsou miliardy a miliardy hvězd, miliardy a miliardy smítek.

Sagan: Krása živého organismu nespočívá v atomech, které ho tvoří, ale ve způsobu, jakým jsou poskládány. Vesmír je naší součástí, jsme sestaveni z prvků vzniklých ve hvězdách. Jsme prostředek, jímž vesmír poznává sám sebe.

Všude v kosmickém oceánu hvězdy plní roli našeho Slunce. Tou cestou jsme už kdysi putovali. A ještě zdaleka nerozumíme všemu.

Je pro mne povznášející a radostné uvědomovat si, že žijeme ve vesmíru, který umožňuje evoluci molekulárních strojků tak složitých a vyladěných, jako jsme my.

Tyson: Vím, že původ molekul mého těla se dá vystopovat zpět k různým kosmickým fenoménům. Nejraději bych chytal lidi na ulici a říkal jim: „Už jste o tom slyšeli?"

Feynman: Všude ve vesmíru vládne strašlivý zmatek, je plný vlnění. Vezměte si třeba světlo, které se odráží od stěn místnosti a putuje od jednoho objektu ke druhému. Vlnění je všude, opravdu všude. Ale musíte se zastavit a zamyslet se nad tím. Nad tou složitostí. Abyste skutečně pocítili potěšení z té neuvěřitelné podstaty přírody.

Podivuhodný vesmír

V následujícím videoklipu vystupují pouze Carl Sagan a Stephen Hawking. „Zpívají" o svém obdivu k fungování vesmíru, o cestování červími dírami, o temné hmotě, o bezpočtu hvězd, o černých dírách...

Přidává se biolog

Evoluční biolog Richard Dawkins dělá společnost fyzikům a astronomům.V zatím posledním videoklipu vystupuje opět Carl Sagan. Společnost mu dělají astrofyzikové Robert Jastrow a Michio Kaku, ale také Richard Dawkins - vlivný zoolog a evoluční biolog, jehož knihy vyšly i u nás - například Sobecký gen, Slepý hodinář, Příběh předka nebo Boží blud.

Téma je opět podobné: naše místo ve vesmíru a život jako jedinečná forma organizace hmoty.

Foto: Symphony of Science

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ