Včerejší <span>ohrožení ISS</span> kosmickým smetím se může opakovat

Věda a technika
13. 3. 2009 12:13
Kosmického smetí v okolí Země přibývá.
Kosmického smetí v okolí Země přibývá.

Astronauti se ve čtvrtek museli z ISS preventivně uchýlit do Sojuzu.Včera po půl šesté odpoledne našeho času minul Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) úlomek starého raketového motoru. Astronauti se museli na deset minut uchýlit do kosmické lodi Sojuz, aby byli chráněni před případným poškozením stanice. Podobných událostí bude v budoucnu pravděpodobně přibývat.

ČTĚTE TAKÉ: ISS hrozila srážka, astronauti se evakuovali

Úlomek měl podle informací na stránkách NASA v průměru asi 13 centimetrů a stanici nakonec minul ve vzdálenosti přibližně čtyř kilometrů. Podle serveru Space.com se jednalo o část motoru raketového stupně PAM-D. Ten se v minulosti používal na raketách Delta k vynášení satelitů z nízké oběžné dráhy na geosynchronní dráhu ve výšce 36 tisíc kilometrů nad Zemí. Úlomek se pohyboval rychlostí 32 tisíc km/h, ISS letí rychlostí 28 tisíc km/h. V takové rychlosti má i malý předmět obrovskou kinetickou energii a může napáchat velké škody.

Raketový stupeň PAM-D, jehož úlomek minul ISS ve vzdálenosti 4 km.K podobné události nedošlo poprvé. Posádka stanice se do Sojuzu preventivně uchýlila také 17. listopadu loňského roku, kdy ISS ve vzdálenosti 18 kilometrů minul úlomek staré sovětské rakety SL-12.

Kosmického smetí přibývá

Nebezpečí srážky stanice nebo raketoplánů s kosmickým smetím se stále zvyšuje. Na různých oběžných drahách krouží tisíce funkčních i nefunkčních satelitů, odhozených raketových stupňů a nejrůznějších trosek. Monitorovací služby registrují asi osmnáct tisíc úlomků větších než deset centimetrů, menších  jsou řádově miliony. I malé úlomky přitom představují kvůli své rychlosti a tedy značné kinetické energii velké nebezpečí. Mezinárodní kritiku si proto v roce 2007 vysloužila Čína, když cvičně sestřelila jeden ze svých vysloužilých meteorologických satelitů. Rozpadl se přibližně na dva a půl tisíce kousků.

Není v lidských (a počítačových) silách sledovat dráhy všech těles. Pravděpodobnost srážky se tedy počítá pouze pro Mezinárodní kosmickou stanici, pilotované lety a několik klíčových satelitů. Ostatní jsou ponechány osudu, i když jejich zničení může ohrozit další tělesa.

ČTĚTE TAKÉ: Na oběžné dráze se poprvé v historii srazily dva satelity

Riziko srážky pro Discovery je 1:318

Srážka dvou satelitů, ke které došlo 10. února, podle NASA zvýšila riziko srážky raketoplánu Discovery s kosmickým smetím o šest procent. Satelity se rozpadly řádově na stovky úlomků. Nebezpečí je stále relativně malé, nikoli však zanedbatelné. Pro misi, jejíž start je po několika odkladech naplánován na noc z neděle na pondělí, je podle propočtů NASA pravděpodobnost kolize 1:318.

Kosmického smetí v okolí Země přibývá.Server Space.com píše, že NASA stále vyhodnocuje riziko pro květnovou misi raketoplánu Atlantis k Hubbleovu vesmírnému teleskopu. Výprava k němu představuje větší nebezpečí, protože teleskop obíhá blíže oblasti, v níž ke srážce satelitů došlo. ISS obíhá 354 kilometrů nad zemským povrchem, oběžná dráha teleskopu leží ve výšce 559 kilometrů. Satelity se srazily ve výšce 790 kilometrů.

Foto: NASA, US Air Force

Autor: - von -

Další čtení

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ