Zatímco Evropané se snaží vyčíst náladu ostatních z výrazu jejich očí a úst, Asiaté se soustředí jen na oči. Podle studie skotských vědců zveřejněné v časopise Current Biology měli Asiaté problém rozeznat pocity druhých ve chvíli, kdy oční partie zůstala beze změn.
Badatelé ukázali účastníkům pokusů ze Západu a z Asie snímky osob, které se dívaly smutně, vesele, překvapeně, vystrašeně či zhnuseně. Z analýzy vyplynulo, že Asiati především studovali oči fotografovaných. Mimika nebyla až tak podstatná. Lidé ze Západu se zaměřili i na zbytek obličeje.
Kulturní rozdíl je zřejmý i v psané komunikaci při používání takzvaných emotikonů, tedy znaků, které připomínají obličeje a naznačují náladu. Na Západě je podstatné hlavně naznačení úst, tedy úsměv při radosti :-) či protáhlá ústa při smutku :-(. Východ naopak zdůrazňuje oči ^_^ .
Zajímavé byly i výsledky rozpoznávání hněvu. Asijští účastníci studie tento výraz tváře na fotografii totiž většinou hodnotili neutrálně a mysleli si, že naznačuje překvapení. Rozdíly ve vnímání by se podle vědců měly tedy dál zkoumat, aby se zabránilo případným mezikulturním nedorozuměním.
Foto: profimedia.cz