Akademie věd České republiky (AV ČR) nově uvolňuje část mediálního obsahu pod svobodnou licencí Creative Commons. Na úložišti médií Wikimedia Commons jsou již desítky fotografií pracovníků AV ČR, ale i některých budov ústavů, výzkumných center, přístrojů a vynálezů.
AV ČR se tak připojila k světovým organizacím, jako jsou americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), Evropská kosmická agentura (ESA), různá světová muzea a univerzity. Vyhledat lze nově například profesionální portréty předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové a jejího předchůdce Jiřího Drahoše, vědců Antonína Holého, Heleny Illnerové, Jiřího Grygara a dalších osobností.
"Děkujeme Akademii věd za vstřícnost i odvahu část svého obsahu pod svobodnou licencí sdílet, neboť v Česku je tento přístup stále výjimkou. Bylo by skvělé, kdyby se další české instituce nechali inspirovat a i ony své archivy veřejnosti plně otevřely," uvedl Petr Brož, který se na uvolňování obsahu podílel společně se spolkem Wikimedia ČR.
Sdíleny jsou rovněž ilustrační snímky hvězdárny v Ondřejově, observatoře Ústavu fyziky atmosféry AV ČR v Panské Vsi, elektronových mikroskopů z Ústavu přístrojové techniky AV ČR nebo tokamaku Compass Ústavu fyziky plazmatu AV ČR. Další texty a obrázky se do databáze neustále doplňují.
"Významnou součástí poslání Akademie věd vtěleného do sloganu Strategie AV21 je Špičkový výzkum ve veřejném zájmu. A ve veřejném zájmu je určitě také šíření mediálního obsahu, který vytváříme mimo jiné z veřejných prostředků. Chceme tak podporovat povědomí o české vědě mezi všemi generacemi obyvatel ČR, třeba právě i šířením kvalitních fotografií - proto uvolňujeme svůj obsah zcela zdarma," uvedla předsedkyně AV ČR Zažímalová.
Creative Commons nabízí škálu různých licenčních schémat, která držitelům autorských práv umožňují nabídnout některá práva na užívání díla veřejnosti, zatímco jiná práva jim stále zůstávají. Cílem je omezit potíže, které platné autorské zákony kladou sdílení informací.