Pernštýnské náměstí v Pardubicích hostilo jarmark vědy a techniky. Ve stanovém městečku bylo možné sledovat rozličné chemické pokusy, projít se virtuální realitou, poznat barevný svět mikrobů, podrobněji se seznámit s lidským tělem nebo pozorovat dalekohledem Slunce.
Virtuální realita přenesla návštěvníky z Pernštýnského náměstí na hory, do jeskyně, na náměstí svatého Marka v Benátkách, mohli poznávat útroby lidského těla nebo se odreagovat na pouťových atrakcích. Podle odborníků má virtuální realita budoucnost ve vzdělávání, dají se v ní simulovat lékařské operace i krizové situace třeba v jaderné elektrárně, řekl Daniel Honc z Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice.
"České firmy jsou na vysoké úrovni. Virtuální realita je už dnes hodně věrohodná. Má velký potenciál nejen v zábavním průmyslu. Můžeme v ní nacvičit situace, které bychom za normálních okolností nemohli," uvedl Honc.
Student Jakub Jech z Fakulty ekonomicko-správní lidem představil uplatnění dronů, které nejdřív využívala armáda, nyní jsou běžnou výbavou hasičů nebo policie i vědeckých pracovišť. "Časem budou schopné přistát, nabrat člověka a odletět s ním třeba do nemocnice. Co dnes zastane helikoptéra, zvládne autonomně dron," řekl Jech.
Chemici ze střední pardubické školy dnes míchali barvy, pracovali s tekutým dusíkem, vyráběli lávovou lampu, kterou si lze z běžně dostupných ingrediencí zhotovit i doma, nebo pracovali s ohněm, který nepopálí.
"Smícháme karbid vápenatý s vodou, vznikne acetylen, látka, která hoří. Vháníme ji do kádinky s vodou a jarem. Jarové bublinky na ruce pak zapálíme. Líbí se mi, že tu ukazujeme pokusy, které běžně nikde neuvidíte. Chemie mě vždycky bavila," řekl student Jan Drahorád. Dodal, že jednou z něj bude farmaceut.
Textilní materiály už zpravidla nejsou přírodní, jde často o směsi s bavlnou a polyesterem, přírodní hedvábí nahradila viskóza. Vlákna, ze kterých se vyrábí oblečení, si lidé mohli podrobně prohlédnout a rozpoznat po hmatu rozdíly.
Odborníci z Fakulty chemicko-technologické testují různé funkční tkaniny, ze kterých se pak třeba šijí softshellové bundy nebo kalhoty. "Zabýváme se testováním vlastnostmi materiálů, zdokonalováním jejich úprav, které jim dávají přidanou hodnotu," řekla Petra Bajerová z fakulty.