Robotika už dospěla do fáze, kdy robot může pracovat ve stejném prostoru s člověkem, ne jen za ochranným plotem. Dá se tak nahradit fyzicky nebo psychicky namáhavá práce. Podobného robota na brněnském veletrhu Amper představuje společnost Pilz Czech, která se zabývá bezpečností strojních zařízení.
Robotizace zřejmě nejdále dospěla v automobilovém průmyslu, kde je vysoká poptávka po rychlosti výroby. Roboti jsou většinou za ochranným sklem, takže obsluha se k nim nedostane. Na trh se ale dostávají už i roboti, kteří s člověkem spolupracují a dostávají se s ním do kontaktu.
"U klasické robotizace se ve chvíli, kdy do prostoru vstoupí člověk, robot zastaví. Tady tomu tak není, spolupracující robot je jedním z trendů," uvedl technický ředitel Pilz Czech Petr Škraňka.
Pracovní prostor snímá 3D bezpečnostní kamera. "Pokud je narušený, tak se podle toho upravuje rychlost robota. Je tam bezpečná zóna, kdy jede robot zvýšenou rychlostí, když se k němu přiblížíme, upraví se rychlost a síly robota na bezpečnou úroveň," uvedl Škraňka.
Podle něj tyto aplikace pomáhají lidem u namáhavých opakujících se úkonů. Dá se tak nahradit fyzicky nebo psychicky náročná práce. Využití je napříč odvětvími včetně automobilového průmyslu. Roboty podle Škraňky používá stále více firem, což souvisí i s nedostatkem pracovních sil. "Lákavá je vysoká opakovatelnost, rychlost, přesnost, robot nepotřebuje přestávky, pracuje nepřetržitě. Při nedostatku kvalitních pracovních sil je to nezbytnost. Automatizace je věc, která firmám umožní dále se rozvíjet a být konkurenceschopný," uvedl Škraňka.