Prodejci dalekohledů zaznamenali v posledních dnech v souvislosti s pátečním zatměním Měsíce mírně zvýšený zájem o dalekohledy. K pozorování úkazu lidem postačí obyčejný turistický dalekohled, který zvětšuje osm až desetkrát, ale pozorovat se dá dobře i pouhým okem. Velmi důležitý je výběr příhodného místa. V pátek to řekli prodejci dalekohledů v Praze a Českých Budějovicích.
"V posledním týdnu přišlo více lidí než obvykle, ale že by ten zájem byl enormně zvýšený, to ne," řekl David Šimek z budějovické prodejny Svět dalekohledů. Lidé se také přicházeli zeptat, jakým dalekohledem je dobré úkaz pozorovat. "Nějaké dalekohledy se na to konto prodaly, ale nebyl to enormní zájem," zopakoval Šimek.
Téma je podle něj mezi lidmi hodně populární. Při výběru dalekohledu záleží jednak na finančních možnostech zákazníka a pak také na místě, odkud se bude dívat. Podle Šimka je k pozorování vhodný binokulární dalekohled s desetinásobným zvětšením, který umožňuje pozorovat víc detailů zatmění než pouhé oči. Takový dalekohled se dá pořídit v cenách kolem 5000 korun a následně se dá využít i při běžné turistice nebo třeba v ornitologii. U hvězdářských dalekohledů ceny začínají na 10 tisíc korunách.
Pro pozorovatele zatmění je ale podle Šimka alfou a omegou výběr vhodného místa. "Aby si člověk pozorování užil, je dobré mít nějaké příhodné místo, scenérii trochu víc otevřenou, asi ne úplně typicky třeba jen z balkonu, ale někde ve volné krajině nebo na kraji města, aby měl tu událost spojenou třeba s nějakým pěkným výhledem," uvedl.
Ani v prodejně Supra Praha nezaznamenali v posledních dnech výrazně zvýšený zájem o dalekohledy. "Je to spíš těžko zaznamenatelný mírný vzestup," řekl Jan Zahájský ze Supry Praha. Pro laické pozorování podle něj stačí obyčejný dalekohled, který zvětšuje osm až desetkrát. "Klidně starý lovecký dalekohled po dědovi", uvedl. "Zatmění je dobře vidět okem, malým dalekohledem je to taková lepší podívaná," dodal. Velmi důležitý je podle něj dobrý výhled na jih a jihovýchod.
Zvýšený zájem o dalekohledy zaznamenala také přerovská Meopta - Optika, největší český výrobce sportovní optiky. Větší zájem je zejména o fotoadaptéry, které umožní zatmění pozorovatelům zaznamenat, a to buď fotoaparátem nebo mobilním telefonem. "Obecně v segmentu roste zájem o naše nejkvalitnější dalekohledy řady B1 a S2, které poskytují brilantní obraz i při zhoršených světelných podmínkách," uvedla mluvčí společnosti Jaroslava Němcová.
Úplné zatmění Měsíce začne dnes ve 21.30 a potrvá do 23.13. Měsíc při něm bude stále viditelný, dostane ale naoranžovělou, cihlově červenou, rudou nebo dokonce nahnědlou barvu. Podobně dlouhé úplné zatmění bude možné pozorovat až v roce 2123. Na výjimečný úkaz se chystají hvězdárny, řada z nich nabídne veřejnosti společná pozorování. Zatmění doplní ještě jeden vzácný úkaz. Planeta Mars se přiblíží k Zemi a zároveň bude proti Slunci. Půjde tak pozorovat celou noc.
Dovoz dalekohledů a astronomických přístrojů do Česka v posledních letech roste, vyplývá z údajů v databázi Českého statistického úřadu. Za posledních pět let se zhruba dvojnásobil. Loni dovoz představoval 202 milionů korun, zatímco v roce 2012 to bylo 92 milionů korun. Dalekohledy i astronomické přístroje se dováží zejména z Číny. V loňském roce měla Čína na dovozu 45procentní podíl, následovalo Německo s 12 procenty. V roce 2012 přitom měly tyto země zhruba stejný třetinový podíl na dovozu.