Vědci <span>hledají léčiva</span> i v ječmenu nebo ve chmelu

Věda a technika
1. 9. 2008 14:31
Nová léčivka - nedozrálý ječmen?
Nová léčivka - nedozrálý ječmen?

Chmel možná najde zcela nové využití...Nové léčivé látky nacházejí vědci nejen v exotických rostlinách, ale i v těch běžně pěstovaných, například v ječmenu či chmelu. Jejich pozornost se obrací také k rostlinám, které v českých zahradách a parcích dosud sloužily jen jako okrasa.

Získávání účinných látek z rostlin, které zatím máme spojeny s jiným využitím, je jedním z témat mezinárodní konference o léčivých rostlinách na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně (MZLU).

Chmel zkoumají odborníci kvůli tomu, že obsahuje látky podobné ženskému hormonu estrogenu. "Přípravky z chmele by jednou mohly sloužit třeba jako substituční léčba pro ženy v klimakteriu," uvedla Gabriela Růžičková z Ústavu pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství. "Zatím ale účinky chmele zůstávají ve výzkumu," upozornila farmaceutka Margita Dvorská z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

Nová léčivka - nedozrálý ječmen?V posledních letech se prokazují také pozitivní účinky ječmene, a to v jeho zelené fázi, tedy před úplným uzráním zrna. Ječmen obsahuje antioxidanty, tedy látky, které chrání buňky před kyslíkovými radikály. Najednou se začíná na obyčejný ječmen pohlížet málem jako na léčivku, uvedla odborná asistentka MZLU Blanka Kocourková.

Léky z okrasných rostlin?

Když tuzemští vědci zkoumají účinky nějaké exotičtější rostliny, potřebují dostatek exemplářů, aby mohli izolovat a otestovat účinné látky. Rádi experimentují s druhy, které se pěstují pro okrasné účely, a proto není problém získat dostatek rostlin. Jako příklad mohou sloužit katalpy a datury, řekla Dvorská. Celosvětově se odborníci obracejí k dávným tradicím a zkoumají například druhy, jimž léčivé účinky přisuzovali staří Číňané či obyvatelé obou Amerik.

Konference o léčivých rostlinách potrvá v Brně do 5. září. Účastní se jí zástupci dvaceti zemí převážně ze střední a východní Evropy.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ