Vědci: Léky proti chřipce mají dostat <span>přednostně mladí</span>

Věda a technika
28. 7. 2009 12:15
Léků nemusí být dost pro všechny. Komu dát přednost? Napoví modely.
Léků nemusí být dost pro všechny. Komu dát přednost? Napoví modely.

Léků nemusí být dost pro všechny. Komu dát přednost? Napoví modely.Italští vědci doporučují v průběhu pandemie prasečí chřipky rozdělovat protivirové léky přednostně mladým lidem. Ne proto, že by seniory bylo možno s lehkým srdcem „obětovat". Je však důležité zvolit co nejefektivnější způsob, jak dopady pandemie minimalizovat.

Světová zdravotnická organizace doporučuje vládám, aby měly zásoby protivirových léků alespoň pro 25 procent populace. Česká republika je zatím na dvaceti procentech a jedná o zakoupení dalšího půl milionu dávek. A například Itálie má zásoby pouze pro dvanáct procent svých obyvatel. Efektivní rozdělování léků je proto nesmírně důležité.

Italští vědci v aktuálním vydání časopisu BMC Infectious Diseases publikovali studii, v níž se pokusili modelovat šíření chřipkového viru a vliv různých způsobů použití protivirových léků pro kontrolu pandemie. Prozkoumali několik scénářů, protože zatím není jisté, jak se virus bude na vrcholu pandemie chovat.

Vše o prasečí chřipce

Potřebné množství protivirových léků závisí mimo jiné na tom, kolik lidí v průměru jeden nemocný nakazí a jak rychle se tedy nemoc bude šířit. Bude záležet také na tom, jak rychle bude k dispozici spolehlivá vakcína. Z modelu vyplynulo, že při různých scénářích by pro účinný boj s pandemií bylo potřeba mít léky pro 12 až 47 procent lidí.

WHO doporučuje, aby vlády měly zásoby léků alespoň pro 25 % populace.Léky jen pro někoho

Léky se mohou v průběhu pandemie používat jak k léčbě nemocných, tak preventivně u lidí s vysokým rizikem nákazy. Italští vědci svá doporučení rozdělili podle toho, kolik léků má příslušná vláda k dispozici:

Pokud jsou léky pro více než 25 procent populace, vědci doporučují léčit všechny nemocné a preventivně lék podávat pouze těm věkovým skupinám, které jsou nejvíce ohroženy. Bude-li mít pandemie podobný průběh jako španělská chřipka, znamenalo by to upřednostňovat mladší lidi na úkor seniorů. Pokud je léků pro více než 25 procent obyvatel, měli by je i mezi nemocnými dostávat pouze nejohroženější věkové skupiny, tedy opět zřejmě především mladší lidé.

Taková opatření by vedla k efektivnímu využívání léků ve smyslu snížení úmrtnosti, omezení počtu nakažených a omezení pravděpodobnosti, že virus získá vůči léku odolnost.

Model zároveň ukázal, že pokud mají mít léky významný pozitivní účinek na boj s pandemií, musejí je pacienti dostat co nejdříve, ideálně během 24 hodin po potvrzení infekce.

Je to etické?

„Strategie upřednostňující určitou věkovou skupinu by měla důležité etické důsledky, které by bylo nutno zvážit," píší autoři, ale zároveň zdůrazňují, že při hodnocení správnosti takového postupu je třeba vzít v úvahu dopad na celkový zdravotní stav populace. Jinými slovy - upřednostňovat určitou věkovou skupinu se může na první pohled jevit jako eticky neobhajitelné, ale v konečném důsledku je to postup, který zachrání nejvíce lidských životů, což je v souladu s obecnou strategií Světové zdravotnické organizace.

Foto: profimedia.cz

Další čtení

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ