Vědci odchovali jehně s částečně lidskými orgány
28.03.2007 15:45
Ovce, která má ve své DNA 15 procent lidských genů, je výsledkem práce amerických vědců z Nevadské univerzity. "Otec" jehněte se jmenuje Esmai Zanjani a je šéfem vědeckého týmu, který se odchovem zabývá. Informoval o tom ve středu italský deník Corriere della Sera. Cílem experimentu je umožnit transplantace orgánů s částečně lidskou tkání ze zvířete na člověka.
Zvíře má tělo ovce, ale orgány částečně lidské. Zanjani už v roce 2003 odchoval ovci, která měla játra tvořená ze sedmi procent lidskou tkání.
Vědci injekčně aplikovali lidské buňky z kostní dřeně dárce do pobřišnice ovčího plodu. Jehně by mělo mít tkáně lidského typu, což by později umožnilo produkovat játra, srdce a plíce pro transplantaci. Například jen ve Velké Británii se odhaduje, že na transplantace čeká 7168 osob.
Tento objev vedl vědce ve světě k následování. Londýnská King's College již požádala Úřad pro oplodňování a embryologii (HFEA), aby mohl rovněž zahájit práce na zvířatech s určitým podílem lidských genů.
Objevují se však také pochybnosti, především pokud jde o bezpečnost transplantace, fungování transplantovaných orgánů a vyvstávají i otázky etiky. Lékař Patrik Dixon, autor studie Genetická revoluce, zdůrazňuje, že viry, které v těle zvířete nejsou nijak nebezpečné, mohou v lidském těle mutovat a vyvolat těžké nemoci.
Ve většině zemí je zakázáno klonování lidských bytostí, ale v některých takové zákony nejsou. Objevují se tedy obavy, že by tyto technologie mohly být zneužity k vytvoření člověka, připomíná Corriere della Sera.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.