Vědci vyvíjejí program, který <span>předepíše léky</span> na míru

Věda a technika
27. 12. 2007 09:31
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoTým vědců z Brna vyvíjí počítačový program, který lidem předepíše léky na míru. Na vývoji spolupracují s lékaři z prestižní americké kliniky Mayo. Software by měl fungovat tak, že po zadání informace o genetickém kódu pacienta bude schopen předpovědět, jak proteiny v těle nemocného zareagují na určitý lék.

Projekt směřuje do personalizace medicíny - pacientům by se předepisovaly léky podle toho, jaké mají genetické predispozice, řekl Jiří Damborský z Masarykovy univerzity.

Software podobný tomu, jaký by američtí lékaři uvítali, vyvíjejí brněnští vědci asi dva roky, ale pro jiný účel. Současná verze programu slouží k designování proteinů. "Začneme program přizpůsobovat novému využití v klinickém výzkumu," řekl Damborský.

Ve výzkumném týmu je molekulární biolog a dva informatici, jeden z Masarykovy univerzity a druhý z Vysokého učení technického. V příštím roce se do vývoje programu zapojí i student z gymnázia na třídě Kapitána Jaroše.

Spolupráci Brňané s Američany navázali letos, když do Brna přijel profesor Eric Wieben z kliniky Mayo. S výzkumníky ho seznámil Tomáš Kára, iniciátor projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu, na němž bude Mayo spolupracovat. "Ukázali jsme profesoru Wiebenovi, čím se naše pracoviště zabývá, a výsledkem společné několikahodinové diskuse byl tento projekt," řekl Damborský.

Američané mají jako lékaři přístup k pacientům i technologie, jimiž umí zjistit a zapsat informace o genech nemocného. Brněnští vědci zase zkušenosti v oblasti proteinové chemie a bioinformatiky. Tělo reaguje na léky právě na úrovni proteinů, uvedl Damborský.

Spolupráce s Mayo Clinic si brněnští vědci cení. Už dobré jméno kliniky je podle Damborského zárukou zajímavého výzkumu a vysoké kvality dat přicházejících ze Spojených států. Jméno Mayo také znamená, že výsledky práce budou výzkumníci moci snáz zveřejňovat, publikovat a také snáze žádat o peníze z grantů.

"Získávání prostředků na výzkum ze zámoří je obtížné. Zatím jsme měli z USA jen jeden grant a ve spolupráci s Mayo a ICRC chceme získat další," uvedl Damborský.

Tým vědců z Loschmidtových laboratoří Masarykovy univerzity vedených Damborským má za sebou několik úspěchů. Vyvinul například novou metodu likvidace bojového plynu yperitu a rakovinotvorné látky trichlorpropanu. Nebezpečné látky se šetrně rozloží pomocí speciálně upravených enzymů. Vyvinuté enzymy rovněž používá pro přípravu chemických látek pro farmaceutický průmysl.

Ilustrační foto: Sedmík Robert

Autor: ČTK

Další čtení

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ