Vědci z genetického střediska v americkém státě Massachusetts údajně vypěstovali pět sérií lidských kmenových buněk metodou, která nepoškozuje embryo. Na základě toho vybídli amerického prezidenta George Bushe, který v minulosti vetoval zákon na podporu výzkumu kmenových buněk v USA, aby umožnil zavedení jejich nové metody do praxe.
Z kmenových buněk se může vytvořit jakákoli jiná buňka libovolného lidského orgánu, což by mohlo být v budoucnosti využito k léčení mnoha zhoubných nemocí.
Massachusettská firma Advanced Cell Technology odebrala ze zmrazeného lidského zárodku o zhruba osmi kmenových buňkách jednu, aniž by tím ohrozila jeho vývoj a možnost implantace do dělohy matky. Tato jediná buňka je dostatečným základem pro další množení kmenových buněk.
Nová metoda by mohla být převratná, soudí vědci
Ředitel firmy Robert Lanza tvrdí, že jejich metoda umožňuje produkovat kmenové buňky ve velkém, aniž by muselo být zničeno lidské embryo, jak tomu bylo u doposud známých postupů. Vědci se podle agentury Reuters shodují na tom, že by mohla přinést výrazný posun v lékařství.
Namnožené kmenové buňky pocházely z pěti zmrazených embryí. Byly zcela normální a vytvořily se z nich všechny typy tělních buněk, včetně krevních a srdečních.
Ve Spojených státech je mnoho lidí, včetně prezidenta Bushe, kteří z náboženských či etických důvodů výzkum kmenových buněk odmítají. Jeho financování z amerického federálního rozpočtu je proto velmi omezené.
Lanza doufá, že Bílý dům bude jednat rychle a odsouhlasí používání kmenových buněk vytvořených jejich metodou pro vědecké účely. "Pokud americký prezident naši technologii schválí, výzkumní pracovníci ve Spojených státech mohou mít do několika měsíců dvakrát nebo třikrát větší množství kmenových buněk než měli doposud. Příliš mnoho lidí zbytečně umírá, zatímco je výzkum kmenových buněk zdržován," uvedl Lanza.
Ilustrační foto: archiv