Vědecké projekty si rozdělí 28 miliard korun z EU
09.04.2010 14:32 Původní zpráva
Do české vědy míří miliardy z Evropské unie. Ministerstvo školství dnes zveřejnilo seznam třiceti osmi projektů, které úspěšně prošly hodnocením mezinárodního panelu odborníků a rozdělí si 28 miliard korun z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.
Je mezi nimi i šest velkých projektů, z nichž každý má šanci (nikoli však zatím jistotu) získat dotaci přesahující 50 milionů eur (asi 1,26 miliardy korun).
Peníze jsou určeny pro výzkumné instituce a vysoké školy mimo Prahu, která kvůli svému relativnímu bohatství nesplňuje kritéria EU pro podporu z operačního programu. Pražské vysoké školy a výzkumné ústavy se proto obávají, že nová špičkově vybavená centra v regionech jim přetáhnou nejlepší odborníky.
V Praze ne, u Prahy ano
"Pro Prahu je to velmi těžká situace. Snažíme se, abychom nyní všechny volné prostředky, které se objeví v rozpočtu, posílali právě do Prahy," komentovala dnes tuto skutečnost ministryně školství Miroslava Kopicová.
Pražské výzkumné instituce se snaží podmínky EU obejít tím, že se o evropské peníze ucházely (a uspěly) s projekty situovanými v těsné blízkosti Prahy. Například Biotechnologické a biomedicínské centrum BIOCEV, společný projekt pěti ústavů Akademie věd a Univerzity Karlovy, má vyrůst ve Vestci, laserové centrum ELI zase ve Zlatníkách.
ČTĚTE TAKÉ: U Prahy má vyrůst centrum biotechnologického výzkumu
Česko má šanci postavit Mezinárodní laserové centrum
Podmínkou podpory je přímý aplikační potenciál výzkumu. To mnozí vědci kritizují. Argumentují tím, že řada pro praxi významných objevů bývá učiněna v rámci základního výzkumu, jehož aplikace se objeví třeba až za desítky let.
ČTĚTE TAKÉ: Čeští vědci si rozdělí miliardy z EU. Problémy zůstávají
Projekty prošly několika stupni hodnocení. Nejprve každý z nich posoudili tři nezávislí čeští odborníci, kteří se museli shodnout na společném posudku. Širší panel odborníků pak projekty srovnal mezi sebou. Stejný postup se v březnu zopakoval za účasti 77 hodnotitelů ze šestnácti zemí. Právě hodnocení zahraničními odborníky by mělo být zárukou, že výběr je objektivní a nezatížený korupcí ani osobními vazbami "na malém českém písečku".
Velké projekty ještě nemají vyhráno
Z původních 74 projektů jich tak nyní zbylo 38. Nyní bude následovat jejich úprava podle připomínek hodnotitelů. Menším projektům pak ministerstvo školství přímo přizná dotaci. Velké projekty, jejichž náklady přesahují 50 milionů eur, musí ještě posoudit Evropská komise, která rozhodne, kterým z nich dotaci přizná.
Ministerstvo už dříve rozdělilo šest miliard korun dvanácti regionálním projektům, nyní se tedy hraje o dalších 28 miliard. V operačním programu jsou k dispozici ještě další tři miliardy korun na projekty spojené s komercializací a popularizací výzkumu a vývoje a deset miliard určených pro budování infrastruktury pro výuku na vysokých školách spojenou s výzkumem.
Velké projekty (s náklady převyšujícími částku 50 milionů eur) |
CEITEC, Středoevropský technologický institut, Brno. Podílejí se na něm brněnské vysoké školy s menšinovým podílem ústavů Akademie věd. Ze všech velkých projektů získal v hodnocení nejvíce bodů. |
ELI, Extreme Light Infrastructure (velký laser), Zlatníky. Společný projekt Akademie věd, řady vysokých škol a dalších institucí. |
BIOCEV, Biotechnologické a biomedicínské centrum, Vestec u Prahy, společný projekt Akademie věd a Univerzity Karlovy. |
IT4Innovations, velké počítačové centrum, Ostrava. Projekt vysokých škol v Ostravě a Opavě. |
Mezinárodní centrum klinického výzkumu (FNUSA - ICRC), žadatelem je Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. |
Udržitelná energetika, posílení výzkumné kapacity hlavně v oblasti jaderné energetiky. Navrhuje Centrum výzkumu Řež s.r.o. |
Foto: biocev.eu, ELI, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.