Vedra trvají v Evropě dvakrát déle než před sto lety
05.08.2007 10:35
Vlny veder jsou v západní Evropě nyní dvakrát delší, než tomu bylo v roce 1880. Uvádí se to v nové studii, z níž citují internetové stránky BBC. Zatímco v současnosti trvají extrémní horka v průměru tři dny, přičemž někdy se může vlna veder protáhnout až na 13 dní, v 80. letech 19. století to bylo pouhých 1,5 dne.
Paul Della-Marta ze švýcarské meteorologické agentury MeteoSwiss a jeho kolegové při svém výzkumu analyzovali údaje o maximálních denních teplotách z 54 stanic po celé Evropě, od Finska až po Španělsko.
Uvědomili si mimo jiné, že v minulosti na těchto stanicích nebyly teploměry chráněny před přímým sluncem a nepřímou radiací ze země, což teplotní údaje zkreslovalo. Teploměry zde tak udávaly teploty vyšší, než byly ve skutečnosti. Když vědci toto zkreslení odstranili, konstatovali radikálnější nárůst teplot.
"Když jsme si výsledky prohlédli podrobněji, došli jsme k názoru, že řada předchozích prognóz změn letních denních teplot podcenila vlny horka v západní Evropě až o 30 procent," řekl Della-Marta BBC.
"Ve skutečnosti pozorujeme zdvojnásobení délky vln veder a také ztrojnásobení frekvence extrémně horkých dní za uplynulé století," dodal.
Vlna veder, kterou Evropa zažila v roce 2003, měla zásadní společensko-ekonomické i ekologické dopady. Tisíce starých lidí tehdy v důsledku horka zemřely, rozsáhlé plochy lesů strávil oheň a celkový objem alpských ledovců se zmenšil o deset procent.
Ilustrační foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.