Stáda pasoucích se a odpočívajících zvířat si svou polohu nevolí jen podle směru větru nebo polohy slunce, jak by se dalo předpokládat, ale přizpůsobují se také siločarám zemského magnetického pole. Takový "šestý smysl" byl u velkých savců popsán vůbec poprvé. Zasloužili se o to čeští vědci, kteří své výsledky dnes publikují v prestižním vědeckém časopise PNAS.
Odborníci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd, České zemědělské univerzity a Správy Národního parku Šumava ve spolupráci s německou Universität Duisburg-Essen studovali chování krav na pastvinách a jelenů a srn ve volné přírodě. Pro sledování stád dobytka využili neobvyklou metodu – zvířata vyhledali na satelitních snímcích z programu Google Earth. Získali tak údaje o téměř devíti tisících krav na více než 300 pastvinách po celém světě. Informace o chování srn a jelenů zjišťovali tradičnějším způsobem – přímým pozorováním zvířat nebo studiem stop po jejich pobytu ve sněhu. Tímto způsobem sledovali tři tisíce zvířat na různých místech České republiky.
Pozorování odhalila, že se většina krav, srn i jelenů staví tak, aby jejich těla byla orientována podél siločar magnetického pole Země. Hlavami zpravidla směřují k severu.
Pastevci ze zkušenosti vědí, že pasoucí se a odpočívající zvířata se často orientují jedním směrem. Za nepříznivých klimatických podmínek lze takové chování snadno vysvětlit – zvířata zaujímají takovou pozici, která jim zaručí maximální tělesný komfort. Za chladných dní se natáčejí bokem ke slunci a ve větru se stavějí tak, aby před ním byla co nejlépe chráněna. Skot se otáčí hlavami proti větru, ovce naopak po větru. Toto postavení je sice napříč stádem jednotné, ale může směřovat do různých světových stran – podle polohy slunce nebo směru větru.
Dosud ale nikdo nezkoumal, proč lze podobně jednotné chování pozorovat i za pěkného počasí a proč je v takovém případě zpravidla orientováno severo-jižním směrem. Aby vědci zjistili, zda jde skutečně o vliv magnetického pole, zaměřili se na oblasti, ve kterých siločáry nesměřují přesně k severu. I v takových případech pozorovali, že se zvířata otáčejí skutečně směrem k magnetickému pólu, nikoli ke geografickému severu.
Podobné chování bylo dříve pozorováno například u některých ptáků, želv a ryb, ze savců pouze u několika hlodavců a u jednoho druhu netopýra. Vliv magnetického pole na chování velkých savců je tak pro vědu naprostou novinkou, která se jistě stane předmětem dalšího výzkumu.
Foto: Profimedia