„Proč máš tak velký zobák, tukane?" „Abych v pralese netrpěl horkem." Záhada největšího zobáku ptačí říše je, zdá se, vyřešena. Tukan ho používá k odvádění přebytečného tepla - podobně jako africký slon své obrovské uši.
Tukaní zobák představuje až třetinu celkové délky těla a v tomto ohledu nemá konkurenci. Předchozí teorie hovořily o tom, že tukanovi slouží například k loupání ovoce, jako ochrana před hnízdním parasitismem (tropické obdoby našich kukaček tak velký zobák nemají, takže se cizí mládě snadno pozná) nebo jako ukazatel kvality v soutěži o přízeň samic - stejně jako ocas pávů nebo rajek. Jenomže žádné z vysvětlení neznělo příliš přesvědčivě. V posledním uvedeném případě především proto, že samičky mají stejně mohutný a barevný zobák jako samečci.
V aktuálním vydání časopisu Sicence nabízí tím kanadských a brazilských zoologů nové vysvětlení. Sledovali tukany pomoci kamery citlivé na infračervené záření, tedy na vyzařované teplo. A termokamera odhalila, že teplota zobáku rychle reaguje na změnu teploty prostředí. Zobák je pod povrchem intenzivně prokrven a tukan dokáže tok krve regulovat.
Za soumraku, když se tukan chystá ke spánku, poklesne teplota zobáku během několika minut až o 10 °C, protože za chladnější noci tukan nemá potřebu se tepla zbavovat. Za běžných podmínek se zobák na celkových tepelných ztrátách podílí třiceti až šedesáti procenty, ale za nízkých teplot tento podíl klesne až na pět procent, zatímco v extrémním horku jde přes zobák téměř sto procent tepelných ztrát. Je to tedy orgán s velkou regulační schopností.
Podle autorů je možné, že zobák jako chladič používají i další druhy ptáků, tukan pouze tuto regulaci přivedl k dokonalosti.
Zrychlený záznam dvou hodin, během nichž se tukan uložil ke spánku, ukazuje rychlé chladnutí zobáku. (©Glenn Tattersall/Science/AAAS)
Foto: Thiago Filadelpho, Glenn Tattersall