Američtí astronauti ve vesmíru odstraňují solární panel

Věda a technika
1. 9. 2016 19:00
Astronauti letěli do vesmíru (ilustrační foto).
Astronauti letěli do vesmíru (ilustrační foto).

Američtí astronauti Jeffrey Williams a Kate Rubinsová ve čtvrtek ve 14:05 SELČ vystoupili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do otevřeného vesmíru, aby odmontovali nepoužívaný chladicí panel a připevnili na vnější plášť stanice kameru. Informoval o tom Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), podle něhož by měl výstup astronautů do vesmíru trvat zhruba šest a půl hodiny.
Chladicí panel určený k odstranění byl na vnější plášť ISS umístěn v roce 2012 a měl pomoci vyřešit problém s chlazením stanice. Nakonec se však ukázalo, že problém byl na jiném místě, a panel se k původnímu účelu nevyužíval. Nyní NASA rozhodla o odstranění panelu, který bude uložen v ISS jako náhradní díl.

Druhým úkolem astronautů ve čtvrtek bude instalace první z několika kamer s vysokým rozlišením, které chce NASA rozmístit na vnějším plášti stanice. Dvojice by při výstupu do vesmíru také měla zabezpečit spoje, které umožňují otáčet jedním z ramen se solárními panely, jež se starají o zásobování stanice energií.

Williams a Rubinsová jsou podruhé za dva týdny na společném výstupu do vesmíru. Ve druhé polovině srpna dvojice nainstalovala na americkém segmentu ISS nový multifunkční spojovací uzel. Díky němu budou moci u ISS komerční vesmírné lodě parkovat automaticky, bez pomoci výsuvného ramene ze stanice.

Pro osmapadesátiletého Williamse je nynější výstup do volného vesmíru zřejmě poslední, který při své nynější misi na ISS uskuteční. Současný velitel stanice by se měl vrátit na Zemi příští týden

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Masaharu Sugimoto

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ