Astrofotem za měsíc červen se stala Hlava štíra

Věda a technika
9. 7. 2015 06:30
Hlava štíra omámila hvězdářskou porotu.
Hlava štíra omámila hvězdářskou porotu.

Každoměsíční soutěž o nejkrásnější fotografii s astronomickou tématikou vyhrál snímek hlubin kosmu v oblasti souhvězdí Štíra. Pořídil ho Evžen Brunner poblíž jihoafrického Blesfonteinu.

Štír patří mezi známější hvězdné konstelace, patrně proto, že je součástí zvěrokruhu. Znali ho už staří Řekové. Jeho jméno mělo odkazovat na zákeřného členovce, kterého poslala bohyně Artemis, aby zabil bájného lovce Oriona. Na fotografii je vidět spousta pozoruhodných astronomických objektů. Asi nejzajímavější a nejvýraznější z nich je načervenalá hvězda Antares, zachumlaná do mlhoviny složené z materiálu, který sama odvrhla. Antares je sedmý nejjasnější objekt na celé obloze. Leží od Země asi 610 světelných let.

Počítá se mezi rudé veleobry, největší hvězdy, jaké se dají ve vesmíru pozorovat. Platí to ale jen o objemu, nikoliv o hmotnosti. Rudí veleobři jsou totiž velice řídcí. Průměrná hustota Antaresu je asi osm miliontin kilogramu na metr krychlový. Slunce je přibližně dvě stě milionkrát hustší. Hmotnost veleobra odhadují astronomové jako přibližně 12,4 hmotnosti naší mateřské hvězdy. Jeho povrchová teplota je ale jen okolo 3 127 stupňů Celsia (Slunce má 5 505).

Stejně jako ostatní jemu podobné hvězdy balancuje Antares na pokraji katastrofy. Každou chvíli mu hrozí, že vybuchne jako supernova. Astronomové předpovídají, že ukončí svůj život gargantuovskou explozí během pouhých několika stovek tisíc let.

Autor: Radek JohnFoto: Evžen Brunner

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ