Astronauti na povrchu ISS demontovali robota a vylepšili Zvezdu

Věda a technika
16. 11. 2010 07:54
Dvojice astronautů strávila ve volném vesmíru více než šest hodin (ilustrační foto).
Dvojice astronautů strávila ve volném vesmíru více než šest hodin (ilustrační foto).

Dva ruští členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice na více něž šest hodin vystoupili do otevřeného kosmu, aby na povrchu stanice provedli řadu technických operací spojených s modernizací a údržbou pracovního modulu Zvezda.

Fjodoru Jurčichinovi a Olegu Skripočkovi se podařilo dokončit všechny stanovené úkoly kromě přemístění televizní kamery u dokovacího uzlu ruského modulu Rassvet. Kamera nešla na nové stanoviště řádně přimontovat kvůli problémům s izolací.

Nové stykové zařízení pro napojení různých vědeckých přístrojů.Mezi jejich hlavními úkoly bylo smontování nového stykového zařízení na plášti modulu Zvezda, k němuž bude v budoucnu možné připojit jakoukoli novou vědeckou aparaturu.

Jurčichin a Skripočka rovněž z tepelné izolace na povrchu modulu odebrali vzorky agresivní "kosmické špíny" k pozdější bezpečnostní analýze.

Robot se vrátí na Zemi

Největší zájem odborníků i posádky ale vyvolávala demontáž distančního robotického zařízení Rokviss německé výroby. Robot pracoval vně ISS bezmála sedm let s cílem vyzkoušet možnosti dálkového ovládání povely ze Země. Podle dálkových signálů německých a ruských vědců robot plnil řadu složitých technických úkolů a odborníci na Zemi chtějí nyní vyhodnotit jeho stav.

Robot Rokviss.Experiment má pokračovat příští rok, kdy bude stejné zařízení pracovat v obráceném režimu. Posádka ISS dostane přenosný počítač s ovládacím zařízením (joystickem), jímž bude řídit pohyby robota v pozemských laboratořích.

Předpokládá se test dvou robotů - německého antropomorfního zařízení, tedy robota podobného člověku, a objemného ruského hadovitého automatu složeného z velkého množství dílčích článků.

Autor: ČTK Foto: NASA

Další čtení

Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Mimozemšťani, kometa nebo balvan? K Zemi míří objekt od jiné hvězdy

Věda a technika
3. 7. 2025

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ