Orbitální salát
Astronauti poprvé v historii jedí zeleninu vypěstovanou v kosmu
10.08.2015 16:11
Posádka ISS má od nynějška na jídelníčku salát, který si sama vypěstovala. Stejným způsobem by se mohli živit kosmonauti během budoucích dálkových kosmických letů.
Pokud chtějí někdy lidé proniknout do hlubin sluneční soustavy, budou muset stavět lodě, které udrží svoji posádku naživu měsíce, nebo dokonce roky bez zásobování ze Země. Spisovatelé science fiction i vědci často navrhují, že by si obyvatelé meziplanetárních kosmických plavidel mohli pěstovat vlastní potravu ve sklenících na palubě. Zní to hezky. Za téměř pětapadesát let pilotovaných letů ale ještě žádný člověk takové jídlo nepozřel. Stane se to až tento týden.
Posádka Mezinárodní kosmické stanice (ISS) by měla ochutnat sklizeň zeleného salátu, který vyrostl v kosmu. Zařízení na pěstování salátu se jmenuje Veggie. Pro NASA ho vyrobila soukromá firma ORBITEC.
Psychologický prospěch
Poprvé Veggie pracovalo na palubě ISS během třicáté deváté expedice, která proběhla od března do května 2014. První sklizeň ještě putovala do mrazáku a pak na Zemi, kde ji prozkoumali mikrobiologové. Bylo třeba zjistit, jestli je jedlá. Vyšlo najevo, že ano, takže posádka stanice může salát bez obav ochutnat. Záhonky osvětluje kombinace červených, modrých a zelených LED diod. K růstu rostlin by asi stačily jen první dvě zmíněné barvy. Zelené světlo však způsobuje, že rostlina připadá astronautům více jedlá.
Psychologické aspekty pěstování rostlin na ISS jsou zajímavé. Podle dosavadních zkušeností se zahradničení astronautům zalíbilo. "Milovali to," prohlásil Paul Zamprelli z Orbitecu. "Starat se o zahrádku bylo pro ně velice zábavné." To by se mohlo v budoucnosti hodit.
Při dlouhých kosmických letech se astronauti budou muset vyrovnávat s nudou. Zahradničení by je od ní osvobodilo. Prostředí na kosmické lodi je nepřirozené, a pro člověka proto stresující. Salátové zahrádky by mohly pomoci stres překonat. Zelené rostliny také působí jako připomínka domova.
Vesmír jako poušť
Gioia Massaová, která patří k vědcům, jež mají v NASA projekt na starosti, prohlásila: "Čím dále a déle se lidé budou vzdalovat od Země, tím naléhavější bude potřeba pěstovat rostliny." Kromě už zmíněného jídla a psychologických zisků zvládnou zahrádky i vyrábět kyslík z oxidu uhličitého, stejně jako to dělají rostliny na Zemi. Jejich plody by mohly rovněž sloužit jako důležitý zdroj antioxidantů, a pomoci tak chránit astronauty před následky kosmického záření.
V budoucnu plánuje NASA pokusy s dalšími plodinami. Astronautům by se určitě hodilo kromě salátu i nějaké ovoce. Zatím to ale nevypadá, že by v dohledné budoucnosti bylo možné postavit kosmické plavidlo, jehož posádka by se živila jen vlastní zemědělskou produkcí.
Kromě kosmických letů má ale technologie praktické využití i na Zemi. Některé země, jako je třeba Dubaj nebo Spojené arabské emiráty, musejí dovážet většinu ovoce a zeleniny, ačkoli nemají nouzi o sluneční svit. Jejich pěstování překáží hlavně horko. Firma ORBITEC proto už zkouší svoji technologii k pěstování zeleniny vedle ISS i v poušti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.