V oblaku prachu a plynu, který obklopuje supermasivní černou díru vzdálenou 12 miliard světelných let, je tolik vody, že by pozemské oceány naplnila 140bilionkrát. Dva mezinárodní astronomické týmy o tom informují v časopise Astrophysical Journal Letters.
Astronomové pozorovali kvazar – objekt vydávající silné záření, v jehož středu je pravděpodobně obří černá díra s hmotností dvaceti miliard Sluncí. Pohlcuje okolní oblak plynu a prachu, přičemž do okolí vyzařuje stejné množství energie jako biliarda (1015) Sluncí a 65tisíckrát více než celá naše galaxie.
Oblak plynu sahá do vzdálenosti stovek světelných let od kvazaru. Z analýzy spektrálního složení záření, které od kvazaru přichází, je zřejmé, že součástí oblaku je nesmírné množství vodní páry.
Díky obrovské vzdálenosti se přitom díváme do dávné minulosti. V té době byl vesmír starý "pouhých" 1,6 miliardy let. Astronomové předpokládali, že voda byla hojná už v časných etapách vývoje vesmíru, ale dosud pro to neměli přímý důkaz.
Přítomnost vodní páry naznačuje, že plyn je nezvykle teplý (-53 °C) a hustý. Alespoň ve srovnání s poměry, které v podobných oblacích obvykle panují. Je totiž třistamiliardkrát řidší než zemská atmosféra.