Zatímco Země a celá sluneční soustava jsou staré asi 4,7 miliardy let, ve vesmíru se stále rodí nové hvězdy a planety. Dvě v kosmických měřítcích nedávné události tohoto druhu zachytil teleskop Subaru na havajské hoře Mauna Kea.
Planety se tvoří u mladých hvězd z takzvaného protoplanetárního disku - prachu a plynů rotujících kolem hvězdy. Náhodně vzniklé "hrudky" více koncentrované hmoty na sebe pomalu nabalují další materiál ze svého okolí, až dosáhnou takové hmotnosti, že je vlastní gravitace zformuje do tvaru víceméně pravidelných koulí.
Vědci z Astronomického ústavu Maxe Plancka v německém Heidelbergu zachytili takovou planetární soustavu ve stavu zrodu u hvězdy vzdálené 450 světelných let od Země.
Hvězda je stará pouze několik milionů let. V jejím protoplanetárním disku je patrná mezera. Jejím nejpravděpodobnějším vysvětlením je vznik jedné nebo několika planet, které ze svého okolí svým gravitačním působením "vyluxovaly všechno smetí". Planety astronomové dosud přímo neprokázali, ale dnes dostupné technologie to umožňují, takže se nyní na mladou hvězdu zaměří další výzkum.
Podobnou situaci u druhé hvězdy vzdálené 470 světelných let zaznamenali vědci z japonské Národní astronomické observatoře. Jedná se o skutečné novorozeně - hvězda je stará pouhý jeden milion let.
Snímky, na nichž lze protoplanetární disky pozorovat, pořídila speciální kontrastní kamera na havajském teleskopu Subaru s průměrem zrcadla 8,2 metru. Teleskop patří japonské Národní astronomické observatoři. Pojmenován byl podle japonského jména známé otevřené hvězdokupy Plejády (Kuřátka). Stejnojmenná automobilka má mimochodem tuto hvězdokupu ve znaku.