Češi prý jako první vypočítali dráhu čeljabinského meteoritu

Věda a technika
25. 2. 2013 16:30
Čeljabinský meteorit.
Čeljabinský meteorit.

Pracovníci z Astronomického ústavu AV ČR určili na základě dostupných záznamů dráhu a další parametry tělesa, které se rozpadlo nad Ruskem v pátek 15. února. Použili k tomu videozáznamy z internetu. Podle výpočtů, založených na volně dostupných datech, byla celková dráha tělesa v atmosféře dlouhá 254 kilometrů.

Výsledky vědci zveřejnili v telegramu mezinárodní astronomické unie, což je médium, které slouží ke zveřejňování rychlých astronomických informací. Data zpracovávali Češi v observatoři v Ondřejově. Nikdo z nich se nebyl v Čeljabinsku podívat, vedoucím týmu byl Pavel Spurný.

Meteorit byl poprvé zachycen na záznamech ve výšce necelých 92 km nad zemským povrchem, kdy už se jeho povrch zahřál natolik, že se začal intenzivně odpařovat. Meteor se pohyboval rychlostí 17,5 km za sekundu po dráze skloněné 17 stupňů k zemskému povrchu. Jeho jas se neustále zvyšoval. Rozpadat se začal, když dosáhl výšky 32 kilometrů nad zemským povrchem, tedy jedenáct sekund po jeho prvním pozorování.

Žhavý průchod atmosférou

Rozpad zvýšil celkovou plochu vystavenou atmosféře, což způsobilo další růst odpařování a zvýšení jasnosti. Na krátkou dobu byl na některých místech dokonce jasnější než slunce. V následujících sekundách docházelo k dalším a dalším rozpadům. Velká část původní hmoty tělesa se rozptýlila a vytvořila dlouhou prachovou stopu, která zůstala viditelná díky nasvícení sluncem desítky minut a postupně se rozptylovala.

Drobení přežilo jedno velké těleso, jež bylo na videích vidět po další tři sekundy, několik středně velkých úlomků, které pohasly dříve a tisíce drobných úlomků, které již sledovány být nemohly. Z rychlosti brzdění se dá odhadnout i hmotnost jednotlivých částí. Největší pozůstatek meteoritu se před zhasnutím zpomalil na čtyři kilometry za sekundu. Z toho se dá usoudit, že měl okolo 200 až 500 kilogramů. K přesnějšímu odhadu by bylo třeba znát jeho tvar. Hmotnosti odpovídá velikost zhruba půl metru.

Díra po dopadu největšího kusu čeljabinského meteoritu.

Osud zbytků

Po zhasnutí pokračoval největší kus meteoritu po balistické dráze. Dopadl na ledový příkrov jezera Čebarkul, který probořil rychlostí 150 metrů za sekundu. Po pádu zůstalo několik fragmentů. Zbytek meteoritu se zatím najít nepovedlo. Dva větší kusy by měly ležet poblíž vsi Travniky, menší zbytky původního tělesa by měly být rozptýleny ne ploše několika desítek kilometrů čtverečních.

Hmotnost meteoritu před vstupem do atmosféry se mohla pohybovat okolo deseti tisíc tun. Je ale možné, že se odhady ještě brzo změní. Naštěstí byl křehký a snadno se rozpadl. Kdyby byl pevnější, mohl by způsobit větší škody. Jeho dráha nebyla nijak výjimečná. Pohyboval se po obří elipse. Nejblíž slunci byl na úrovni dráhy Venuše, nejdál na úrovni pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Hlavní důvod, proč se ho nepodařilo pozorovat předem, byl, že se jeho dráha na obloze promítala do blízkosti slunce.

Autor: - red -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ