Planetky kilometrových velikostí nejsou pevná kamenná tělesa. Skládají se z menších kusů, které pohromadě drží pouze vlastní gravitace. Občas se rozpadnou. Mezinárodní tým vedený Petrem Pravcem z Astronomického ústavu Akademie věd o tom informuje v časopise Nature.
Sluneční záření planetky roztáčí, a pokud rychlost rotace přesáhne kritickou hodnotu, planetka se může rozpadnout na dvě tělesa, která kolem sebe začnou obíhat. Vznikne dvojplanetka. Jejich existenci prokázal v roce 2008 David Vokrouhlický z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, od té doby jich astronomové už objevili několik desítek.
Většina dvojplanetek nemá dlouhého trvání. Menší z těles se po čase osvobodí z gravitačního pole hlavní planetky a vydá se na vlastní pouť kolem Slunce.
Tým astronomů vedený Petrem Pravcem studoval celkem 35 dvojic o průměru mezi jedním a deseti kilometry. Výpočet polohy planetek zpět do minulosti ukázal, že dnešní dvojice tvořily před miliony let jedno těleso.
Astronomům se podařilo vysvětlit mechanismus, jakým se obě tělesa od sebe oddělují. Menší těleso postupně odebírá rotační energii větší složky, až nakonec přejde na únikovou dráhu.
Na objevu se podíleli vědci z České republiky, USA, Chile, Izraele, Slovenska, Ukrajiny, Španělska a Francie.