Čínský Nefritový králík na Měsíci dojezdil, nejde opravit

Věda a technika
12. 2. 2014 20:09
Nefritový králík.
Nefritový králík.

První čínské lunární vozítko pojmenované Nefritový králík nelze opravit a přístroj už není schopen jízdy po měsíčním povrchu. 

Dálkově řízené vozítko určené k průzkumu Měsíce nelze opravit, aby mohlo splnit svou misi, citovala agentura Nová Čína z krátkého oficiálního prohlášení. Koncem ledna se u stroje projevily problémy s mechanickým ovládáním, které od té doby znemožňují jeho správný provoz, dodala.

Příčiny poruchy vědci zatím neupřesnili. Podle specialisty Čínské akademie vesmírných technologií Pchanga Č'-chaa ji mohla způsobit například silná radiace, slabá gravitace či extrémní výkyvy teplot.

Šestikolové robotické vozítko Nefritový králík - čínsky Jü-tchu - přistálo na Měsíci 14. prosince společně s modulem Čchang-e 3. O dva dny později už začalo na Zemi posílat první fotografie. Kromě snímání Měsíce měl robot pomocí radaru měřit měsíční kůru, zkoumat strukturu povrchu a pátrat po přírodních zdrojích.

Čína se loni stala po USA a někdejším Sovětském svazu třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj stroj. Dobývání přirozeného souputníku Země je dalším krokem ambiciózního vesmírného programu Číny, jejíž raketa v roce 2003 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země člověka. Vesmírný program je v Číně zdrojem velké hrdosti a nejnovější úspěchy lunárního vozidla tam sledovaly miliony lidí.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Letadlem nebo rychlovlakem? Koleje jsou drahé, ale víc eko než letadla

Věda a technika
18. 7. 2025
Největší na Zemi nalezený meteorit z Marsu

Kolik stojí kámen z Marsu? V aukci 112 milionů korun. Zabojoval i dinosaurus

Věda a technika
17. 7. 2025

PlayStation opět ignoruje Gamescom. Sony nebude na veletrhu ani letos

Věda a technika
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ