Díra v kosmické lodi: chyba se stala již na Zemi

Věda a technika
4. 9. 2018 13:37
Kosmická loď Sojuz.
Kosmická loď Sojuz.

Senzory kosmické lodi Sojuz ohlásily únik vzduchu, jehož příčinou byla díra v plášti o průměru dva milimetry. Posádka se nejprve domnívala, že vznikla nárazem kosmického smetí, což bylo záhy vyvráceno ruskými médii. Ta potvrdila, že pravidelnou dírku někdo vyvrtal už na Zemi. Informaci uvedl server vtm.zive.cz.

Údajně astronauty závada na životě neohrožovala, proto se NASA rozhodla v noci posádku nebudit a únik vzduchu po celou dobu monitorovala. Dopoledne ruští kosmonauti díru ucpali pouze provizorně a začali pracovat na definitivním utěsnění. Na přesném postupu se ale nemohla řídící střediska v USA a Rusku dohodnout. Nakonec díru utěsnili kosmonauti Oleg Artěmjev a Sergej Prokopjev, kteří použili speciální látku napuštěnou epoxidovým tmelem.

Nejdříve obě řídící střediska předpokládala, že díra vznikla v důsledku nárazu kosmického smetí. Všechny ale zaujala fotografie díry, která působila až příliš pravidelně. Během víkendu už vyvstávaly spekulace ohledně toho, že mohla díra vzniknout už na Zemi. To v pondělí potvrdila ruská médi. Současně vyšlo najevo, že onu díru špatně vyvrtal někdo ze zaměstnanců a snažil se ji zamaskovat obyčejným lepidlem. To samozřejmě v kosmickém prostoru nevydrželo a vypadlo.

Sojuzy se skládají ze tří částí, vpředu je orbitální úsek, kde jsou během letu astronauti. Uprostřed se nachází návratový modul, ve kterém jsou při startu a přistání. Na konci je sekce s motory a systémy. Střídání posádek probíhá vždy v půlročních intervalech, poškozený Sojuz by měl na Zemi přistát 13. prosince.

Autor: -jan- Foto: ČTK , Dmitri Lovetsky

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ